banner944
Tahsin Kurumahmut
Tahsin Kurumahmut
03 Ekim 2016 Pazartesi 14:57
Bafra Ticaret ve Sanayi Odasından Kamuoyuna Önemle Duyurulur
 Bafra Karma ve Medikal İhtisas ve Bafra Sera OSB ile ilgili basında yer alan sorular, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık adına cevaplandırılmıştır.

Soru 1- Sera OSB’nin Başkanı ve Yönetimi Kimlerden oluşuyor?

Cevap 1- Bafra SERA OSB Samsun Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bafra Belediyesi, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası, Bafra Ticaret Borsası ve Bafra Ziraat Odasının ortaklığı ile oluşmaktadır.

Bafra Sera OSB Müteşebbis Heyet Başkanı Samsun Valisi Sayın İbrahim ŞAHİN olup,   21/12/2015 tarihinde yapılan Müteşebbis Heyet toplantısında yapılan seçim sonucunda;

Yönetim Kurulu Başkanlığına Samsun Vali Yardımcısı Sayın Haluk ŞİMŞEK, Üyeliklere ise Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yrd. Sayın Sefer ARLI, Bafra Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Sayın İbrahim SÜZEN, Bafra Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Namık KİBAROĞLU ve Bafra Ziraat Odası Başkanı Sayın Osman TOSUNER seçilmişlerdir.

Bafra SERA OSB Yönetim Kurulu oluşturulduğu tarihe kadar SERA OSB Bürokratik işlemleri Odamız tarafından yürütülüyordu.  Yönetim Kurulu Oluşturulduğu tarihten itibaren ise tüm bürokratik işlemleri Bafra Sera OSB Yönetim Kurulu yürütülmektedir. Oda olarak ortağı olduğumuz Sera OSB ye bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada her türlü desteği vermeye devam ediyoruz.

Soru 2- Bafra SERA OSB Başkanı ve Yönetim Kurulu Maaş alıyor mu?

Cevap 2- Bafra Sera OSB maaş ödemesi yapılmamaktadır.

Soru 3- Yapılan Toplantılarda Yönetim Kurulu Oturum Harcı alıyor mu?

Cevap 3- Yönetim Kurulu Üyeleri ve Müteşebbis Heyet Üyeleri 15.04.2000 tarihin ve 24025 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4562 Sayılı OSB Kanununun 17.maddesine göre;  müteşebbis heyet, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile, denetim kurulu üyelerinden kamu personeli olanlara toplantı başına huzur hakkı, diğerlerinede huzur hakkı veya aylık ücret ödenebilir denmektedir. Huzur hakları ve ödenecek ücretin aylık miktarı her yıl müteşebbis heyet tarafından belirlenmektedir.

Ancak SERA OSB Müteşebbis Heyet ve Yönetim Kurulu Oluştuğu günden itibaren Oturum Harcı veya benzer bir ücret ödemesi yapılmamıştır.

Soru 4- Yönetimdeki Üyeler sık sık değişiyor bunun sebebi nedir?

Cevap 4- Bafra SERA OSB Yönetim Kurulu oluştuğu tarihten (21/12/2015) itibaren bu güne kadar Yönetim Kurulu Üyelerinde hiçbir değişiklik olmamıştır.

Soru 5- Medikal OSB, Osb, Sera Osb 3 kuruluşun Yönetiminde aynı kişiler bulunuyormu. Bulunuyorsa bu üyeler 3 kuruluştan da ayrı ayrı maaş alıyormu?

Cevap 5- Bafra da halen kurulu bulunan 3 değil 2 OSB vardır.   Bunlardan biri 1997 yılında çalışmalara başlatılan ve 1998 yılında kurulan Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB(o zaman Bafra OSB olarak kurulan OSB 08/06/2016 tarihinde isim değişikliği yaparak Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB adını almıştır), diğeri ise Bafra SERA OSB’dir.

Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB ortakları Samsun Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Bafra Belediyesi ve Bafra Ticaret ve Sanayi Odasıdır.

Yönetim Kurulu Başkanı Bafra Belediye Başkanı Sayın Zihni ŞAHİN, Başkan Yardımcısı Bafra TSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Göksel BAŞAR, üyeleri ise Vali Yrd. Sayın Hakan KUBALİ, Bafra Belediye Başkan Yrd. Sayın Hüseyin ÇAMAŞ ve Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi Sayın Mehmet KARAMAN’dan oluşmaktadır.

4562 Sayılı Kanunun İlgili maddesine istinaden toplantılara katılan üyelere katıldıkları toplantı gereği huzur hakkı ödenmektedir.

OSB Kanunu gereği bir kişi birden çok OSB’nin Yönetiminde yer alamayacağı gibi ücrette alması mümkün değildir.

Sorulan sorulara ek olarak devam niteliğinde yapılan yayınlarda OSB’ler de devamlı Müteşebbis Heyetin değiştiği iddia edilmektedir.

4562 SAYILI KANUNUN 6.MADDESİNE GÖRE OSB ORGANLARI;

a)         Müteşebbis Heyet

b)        Yönetim Kurulu

c)         Denetim Kurulu

d)        Bölge Müdürlüğüdür.

 

4562 sayılı kanunun 7.maddesine göre müteşebbisheyet enaz üç ayda bir defa başkan veya başkanın yokluğunda başkanvekilinin başkanlığında salt çoğunlukla toplanır, görev süreleri 2 yıldır.15 asil ve 15 yedek üyeden oluşur.

4562 sayılı kanunun 8.maddesine göre yönetim kurulu en az ayda iki defa başkan veya başkanın yokluğunda başkanvekilinin başkanlığında salt çoğunlukla toplanır. Görev süreleri 2 yıldır.5 asil ve 5 yedek üyeden oluşur. Denilmektedir. İlgili Kanun gereği 2 yılda bir OSB Müteşebbis Heyeti üyeleri yenilenmektedir. Bu açıdan OSB Müteşebbis Heyet üyeleri gelişi güzel değil kanun gereği 2 yılda bir değişmektedir.  Bu durumla ilgili işlemler Bafra OSB Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.

Bafra Medikal OSB kurulacak ama boş arsadan başka bir şey yok?

Yapılan çalışmalar neticesinde mevcut OSB nin 2 etabına kurulacak olan Medikal İhtisas OSB için 08/04/2016 tarihinde olumlu ÇED raporu alınmış ve bu durum kamuoyu ile paylaşılmıştı. Olumlu ÇED raporunun akabinde Bafra OSB nin ismi değiştirilerek Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB adını almıştır. Şu an itibari ile altyapı ihalesi beklenmektedir.  Ancak 15 Temmuz süreci dolayısıyla geline bu olağan dışı durum dolayısıyla Bürokraside yapılan değişiklikler nedeni ile işler daha yavaş işlemekte olup, Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB Yönetim Kurulu olarak yapılacak işin takipçisi olmaya devam etmekteyiz.

SERA OSB’nin akıbeti sorulmakta?

Sera OSB de gelinen süreç hakkında ilk sorularda cevap verilmişti. Şu an itibari ile SERA OSB Yönetim Kurulu tarafından SERA OSB’nin Yatırım Programına alınması için başvuruda bulunulmuş, onay için gerekli olan Bilgilendirme Raporu ve Jeolojik ve Jeoteknik Etüd Raporları hazırlanmaktadır.  Ayrıca 1/1000 ve 1/5000 lik hali hazır haritaları yaptırılmıştır.

Onaylatılan AB Projeleri sorulmaktadır?

Kurucusu olduğumuz Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB tarafından halen yürütülmekte olan ve proje ortağı olduğumuz 2.613.043 EURO değerindeki AB projesi devam etmektedir. Proje kapsamında Bafra OSB de hizmet binası inşaatı yapılmakta, üyelerimize ihracat konusunda bilgi ve destek verilmekte, ayrıca proje kapsamında üyelere danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Bafra Ticaret ve Sanayi Odası olarak hiçbir üye ayrımı gözetmeksizin üyelerimiz ile Meslek Grupları ile ayrı ayrı olmak üzere her yıl en az bir defa bir araya gelinerek İstişare ve bilgilendirme toplantıları yapılmakta ve üyeler ile toplantı akabinde akşam yemeği yenilmektedir. Bu toplantılarda üyelerin talepleri ve istekleri dinlenmekte, talepler değerlendirilerek sorun ve çözüm önerileri Kurum ve Kuruluşlara bildirilmektedir.

Ayrıca yeni kayıt olan üyelerimize hayırlı olsun ziyareti yapılmakta, mevcut üyelerimizin iş yerleri ziyaret edilerek sorunları dinlenmektedir.

Meclisinde FETÖ terör örgütü olayında gözaltına alındığı iddia edilmektedir?

Bu güne kadar FETÖ terör örgütü kapsamında hiçbir Meclis Üyesi gözaltına alınıp ifadeye çağrılmamıştır.

Kayyum atansın denilmektedir?

Ticaret ve Sanayi Odalarının nasıl kurulacağı, ne gibi görevler ifa edeceği ve görevlerinin nasıl sona ereceği konusunda 5174 sayılı Kanun uyarınca net bir şekilde ifade edilmektedir. Bu Kanun ve ilgili yönetmelikler doğrultusunda üyelerimize ve halkımıza açık ve şeffaf bir şekilde ilk gün ki aşk ve şevk ile hizmet vermeye devam edeceğiz.

Bu kanun uyarınca görev ve sorumluluklarının bilincinde hareket etmekte olan Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi ve Yönetimi olarak görevine yapılacak olan seçime kadar devam edecektir.

Saygılarımızla,

 

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.