banner944
Tahsin Kurumahmut
Tahsin Kurumahmut
03 Mart 2021 Çarşamba 10:21
Bafra’da o kurum sınıfta kaldı…
banner977

Öncelikle Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Ne İşe yaradığını ve Kurulma amacını ele alalım. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Tüm Yurtta olduğu gibi Bafra’mız da da Çocuk,genç,kadın,erkek ,engelli,yaşlı,şehit yakını ve gaziler ile ailelerine koruyucu,önleyici,destekleyici,geliştirici hizmetler ile rehberlik ve danışmanlık hizmetlerini bir arada sunulmasına yönelik kurulan merkezler olduğunu ifade edeyim.

Böyle bir kurumun halkın ve yoksulun can damarı olan Bafra halkımızında 19 kişilik sosyal hizmet uzmanı ile Samsun genelinde gelen payın hedef kitleye ulaşmasında Samsun’un tüm ilçelerinde gerisinde kalmasını içime sindiremiyorum.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan Samsun’a gelen payın Hedef kitleye ulaşmasında Atakum%40 İlkadım%43 Alaçam%8 Pay dan dağıtım sağlarken 150 bin nüfuslu Bafra sadece %2 kaldığı ilden gelen bilgiler arasında….

Sonuç olarak bu verilerden ortaya iki sonuç çıkıyor…..

1-Ya Bafra’da bu paraya ihtiyacı olan kimse yok…

2-Yada 19 Kişilik sosyal hizmet uzmanı fazla çalışmayıp hedef kitleye ulaşamadılar

Bafra Sosyal Hizmet Merkezi Hizmet ilkeleri

MADDE 6 – (1) Merkezlerdeki hizmet sunumunda, esas alınacak ilkeler şunlardır: a) Birey, aile ve toplumun ihtiyaçları esas alınır. b) Sorunların yerinde tespiti ve çözümü esastır. c) Hizmetler, sosyal sorunları çözmeyi ve sosyal riskleri azaltmayı amaçlar. ç) Hizmet politikalarının belirlenmesinde alan tarama analizleri dikkate alınır. d) Hizmet modellerinin tespitinde, hizmet bölgesinin sosyal, ekonomik ve kültürel yapıları dikkate alınır. e) Merkezde, birey ve ailenin kendi başına sorun çözme kapasitesi ve sosyal refahını artırmaya yönelik önleyici, eğitici, geliştirici, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri verilir. f) Hizmetin planlanması ve sunumunda paydaş kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılır. g) Toplumun bilgi ve farkındalığını artırmaya yönelik eğitim, kültür, sanat ve benzeri alanlarda faaliyetler yapılır. ğ) Hizmetler, merkezin sorumlu olduğu hizmet bölgesinin tümünü kapsar. h) Hizmet sunumu ve önceliklerin belirlenmesi risk esaslı olarak yapılır. Merkezlerin görevleri

MADDE 7 – (1) Merkezlerin görevleri şunlardır: a) Aile bütünlüğünün korunması ve aile refahının artırılmasına yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak. b) Çocukların ve gençlerin sağlıklı gelişimini temin etmek üzere; çocuklara ve gençlere yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak. c) Kadınların toplumsal hayatın tüm alanlarında hak, fırsat ve imkânlardan eşit biçimde yararlanmalarını sağlamak üzere; kadınlara yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak. ç) Engellilerin ve yaşlıların toplumsal hayata etkin biçimde katılmalarını sağlamak üzere; engellilere ve yaşlılara yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak. d) Şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak. e) Öncelikle çocuğun aile içinde yetiştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla aileyi eğitim, danışmanlık ve sosyal ekonomik desteklerle güçlendirmek. f) Korunmaya, bakıma ve yardıma muhtaç birey ve ailelerin tespit edilmesini, desteklenmesini ve gerekli hizmetlere yönlendirilmesini sağlamak. g) Kamu kurum ve kuruluşları, gönüllü kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yürütülen sosyal hizmet faaliyetlerinin, Bakanlıkça belirlenen ilke, usul ve standartlar çerçevesinde inceleme ve denetimini yapmak. ğ) Sosyal hizmet faaliyetleriyle bunlardan yararlananlara ilişkin bilgileri, Bakanlıkça merkezî bir sistemde oluşturulacak veri tabanı aracılığıyla işlemek. h) İllerde ilk kabul birimlerinin ve şiddet önleme ve izleme merkezlerinin bulunmadığı yerlerde bu merkezlerin faaliyetlerini yürütmek. ı) Birey ve ailelere yönelik eğitsel faaliyet ve projeler yürütmek, konferans, seminer ve benzeri etkinlikler düzenlemek; kültür ve sanat faaliyetlerini gerçekleştirmek. i) Alan taramasında elde edilen bilgileri değerlendirmek ve bunları ilgili uygulayıcı kurum ve kuruluşlara aktararak hizmetlerin geliştirilmesine ve yeni hizmet modellerinin oluşturulmasına yardımcı olmak. j) Bakanlıkça verilen diğer görev ve hizmetleri yapmak.

Son Güncelleme: 03.03.2021 10:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir 2021-03-03 12:16:57

Resmi verileri paylaşmadan kopyala yapıştır bir KARALAMA kampanyası başarılar diliyorum

Avatar
Meryem A. 2021-03-03 12:25:02

Bir haberin doğruluğunu araştırmadan Kurum yada kişiler hakkında yorum yapmak bu kadar kolay yurdum insanına...

Avatar
Esra 2021-03-03 12:29:17

Bafra sosyal hizmet merkezine yardım almak için başvurdum güler yüzle ilgili bir şekilde karşılandım

Avatar
Ahmet 2021-03-03 12:32:07

Calismiyor diyenlere bafra sosyal hizmet merkezinden evime bir ihtiyacım olup olmadığı yardım alıp alamayacağım konusunda geldiler her eve gidiyorlarmis

Avatar
Eda 2021-03-03 12:34:42

Sosyal hizmet merkezi her zaman bafra halkının yanında olmuştur müdürü Muzaffer Bey ve çalışanlarına haksızlık yapılıyor

Avatar
Mahmut 2021-03-03 10:48:00

Hangi resmî verilere dayanarak yaptınız bu haberi.
Açıklar mısınız?
Zaten sosyal hizmetlerden para alamayan herkesin kuyruk acısı vardır size ekmek çıkar bu haberden bravo ????

Avatar
Kemal 2021-03-03 10:49:02

Vezirköprü ve Havza duruyorken Bafra’nın sonuncu olması mümkün değil. Verilerinizde bir yanlışlık var gibi

Avatar
Serdar 2021-03-03 11:55:12

Ben yıllardır bu kurumdan sorunsuz bir şekilde hizmet alıyorum. Kuruma gittiğimde kimsenin bana karşı kötü bir davranışı olmadı. Personel güler yüzlü ve ilgiliydi. Gerekli olan yardım gecikmeden bana ulaştı. Bu kurumun böyle kötü bir hizmet verdiğini zannetmiyorum.