banner944
Tahsin Kurumahmut
Tahsin Kurumahmut
19 Nisan 2022 Salı 20:23
OMÜ Bafra Kampüsü Gelişim Planı Vizyonu Tanıtımı Gerçekleştirildi

Tanıtım etkinliğine Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Ak Parti Bafra İlçe Başkanı Av. İbrahim Semiz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Cengiz Batuk, Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Prof. Dr. Recep Sancak, Prof. Dr. Selim Eren, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Uzun, Bafra İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Mutlu, fakülte öğretim üyeleri ve idari personeller katılım sağladı.

OMÜ Yapı ve Teknik İşleri Daire Başkanlığı Harita Mühendisi Hakan Yıldız’ın ‘Bafra Kampüs Gelişim Planı Vizyonunun’ detaylarını anlattığı bir sunum gerçekleştirdi. Kampüsün gelişim planı, kademeleri, planlama alanları, kampüs girişi, akademik bölge, rekreasyon alanı, Ar-Ge ve tarımsal model üretim alanı, kampüste öngörülen yaşam verileri, öğrenci yurtları planlaması, kampüs araç ve yaya ulaşım planı başlıklarında gerçekleştirilen sunumun ardından Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, ‘Kampüs Gelişim Planı Vizyonu’ hakkında konuşma gerçekleştirdi.

‘Önemli bir vizyon çalışması’

Bafra Kampüsü için ortaya çıkarılan vizyon çalışmasında emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerine başlayan Rektör Ünal, “Üniversite açısından oldukça önemli bir girişim ve önemli bir vizyon çalışmasıydı. Göreve geldiğimiz gün telaffuz ettiğimiz gibi yeni bir kampüs kültürü oluşmalıdır. Çünkü üniversite sadece duvarlar arasında eğitim yapan bir birim değildir. Kampüsün tamamı bir eğitim alanıdır, bir laboratuvardır. Dolayısıyla buraya gelen öğrenci buradaki mantığı, nizamı, intizamı gördüğünde kampüsün ona vereceği hizmeti fark etmelidir. Bu yüzden kampüsün ciddi bir fonksiyonu olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

‘Kampüsün yaşayan bir mekân olması önemli’

Kampüsün gelişim vizyonunu planlarken anlık gereksinimlere göre planlanmadığını belirten Rektör Ünal, “Bizim burada ortaya koyduğumuz plan on yıllık, yirmi yıllık, çeyrek asırlık bir vizyondur. Bafra’yla alakalı olması gerekenler, bizim ön gördüklerimiz şu an bu planda belirttiklerimizdir. Yarın şartların ne olacağı ne gibi değişiklikler yapılması gerektiği tekrar planlanabilir. Fakat bazı şeylerin ön görülmesi ve alt yapısının buna göre organize edilmesi gerekmektedir. Vizyonumuz burada bulunan öğrencilerin yüksek bir çoğunluğunun kampüs içerisinde yaşamasını sağlamak. Kampüsün sürekli yaşayan bir mekâna dönüşmesidir.” diyerek sözlerini sürdürdü.

‘Nitelikli kampüs, vizyonumuzun yapı taşlarından biri’

Kampüsün, içerisinde bulunduğu kentin de birtakım ihtiyaçlarını karşılaması gerektiğini dile getiren Rektör Ünal, “Bu noktada belediye iş birliği önem arz ediyor. Kampüs içerisinde ormanlık alan planlanıyor. Yaklaşık 8 bin civarında ağaç dikimiyle gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Kendi çevresindeki ihtiyaçları karşılayacak bir kütüphanesinin mutlaka olması gerekiyor. Aynı zamanda nitelikli kampüse dönüşebilmesi için nitelikli hoca ve öğrencinin gelmesi lazım, bunun içinde kampüs içerisinde hocaların kalabileceği lojmana, öğrencilerin konaklama sorununu gidereceği yurtlara ihtiyacı var. Bafra Kampüsünün planlaması ve gelişim vizyonu bütün bu kurgular dikkate alınarak hazırlandı.” diye belirtti.

‘Asıl amacımız üretime yönelik Ar-Ge’

Kampüsün iki alan olarak planlandığını söyleyen Rektör Ünal, “Kampüs yaşam alanı ve Ar-Ge alanı olarak planlandı. Akademik alan diye adlandırdığımız daha doğrusu yaşam alanı diye isimlendirdiğimiz bir alan, diğeri ise tarıma yönelik olarak planlanan Ar-Ge alanı. Ar-Ge alanı olarak planlanan alanda üretimi kastetmiyoruz. Burada üretim elbette yapılacaktır fakat asıl amacımız üretime yönelik Ar-Ge çalışmalarının yapılması ve Ar-Ge alanlarının kazandırılmasıdır.” dedi.

‘İlçe kampüslerin merkez kampüsle organik bağını kuracağız’

Yarım asırlık Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nin bulunduğu pozisyonunu güçlendirmesi gerektiğini belirten Rektör Ünal, “Samsun’un hemen her bölgesinde kendisine ait bir yapısı olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi kendi enerjisini, akademik gücünü, zihin potansiyelini bölgenin huzuruna, barışına, kültürüne, medeniyetine, kalkınmasına katkı sağlaması için bir şekilde kullanması ve kullandırması gerekiyor. Bizim temel perspektifimiz buydu. Ve biz bütün kampüslerimizi bu perspektifle oluşturmayı planlıyoruz. Bafra Kampüsü için plan oluşturuldu. Sırada Çarşamba Kampüsü ve diğerleri var. Bütün kampüslerimizin merkez kampüsle organik bir bağını ve ilişkisini kuracağız.” diye konuştu.

‘Öğrencinin Bafra’da kalmasını önemsiyoruz’

Bafra’ya gelen öğrencinin Bafra’da kalmasını, kampüste kalmasını istediklerini söyleyen Rektör Ünal, “Öğrencinin fiilen güvenli bir şekilde kampüsün içiresinde bulunmasını, zaman geçirmesini önemsiyoruz. Öğrencinin derse gelip gittiği veya dersi bittikten sonra Samsun’a, Atakum’a dönmesini değil, kampüste kalmasını ve burada vakit geçirmesini istiyoruz. Bunu başarabilirsek kente katkıları da artacaktır. Bahsettiğim katkı ekonomik değil bunu özellikle belirtmek istiyorum. Çünkü üniversite katma değer olarak düşünüldüğünde kentin kültürüne, medeniyetine, görgüsüne, zihinlerine etki eder. Eğer bunları yapabilirse ekonomik çarpanı otomatik olarak artacaktır.” diye belirtti.

‘Bafra Kampüsü için yapılan çalışmayı Bafra’da kamuoyuna deklare ettik’

Bafra Kampüsü için yapılan çalışmayı kamuoyuna deklare etmek istediklerini belirten Rektör Ünal, “Biz OMÜ olarak yaptığımız bu çalışmayı burada yani Bafra’da kamuoyuna deklare etmek istedik. Vizyon planının hazırlanması sürecinde Büyükşehir Belediye Başkanımıza ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Çünkü bizim amacımız kampüsün anayola bağlanmasıydı. Kampüsün anayola çıkması güvenlik için önemli bir durum arz etmektedir. Bu konudaki talebimizi kendisine ilettiğimizde bir misyon üstlenerek bizlere destek oldu. Kampüsün geleceği açısından ortaya koyduğu vizyon bizleri çok mutlu etti.” dedi.

‘Bafra’nın kendisine bir ihtisas alanı seçmesi lazım’

Bafra’nın kendisine bir ihtisas alanı seçmesi gerektiğini dile getiren Rektör Ünal, “Bafra’nın bir şeye odaklanması gerekiyor. Bizim burada her ne kadar kurulu olan fakültelerimiz olsa da bundan sonraki yapılanmanın birbiriyle bir şekilde ilişkilendirilmesi gerekiyor. Tarım ve hayvancılığa odaklanmak suretiyle burada yeni bir kümenin oluşturulması hem bölgenin gelişimine katkı sağlaması hem de ekonomisine katı sağlaması açısından önem arz etmektedir. Bafra Kampüsünün Bafra’nın ayrıcalıklı bir bölgesi olarak merkeze alınması ülke açısından bir teminat oluşturmasını ümit etmekteyiz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

‘Bafra Kampüsü Gelişim Planı Vizyonu beni heyecanlandırdı’

Rektör Ünal’ın ardından söz alan Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı, “Bafra Kampüsü Gelişim Planı Vizyonunun sunumunu dinlerken Bafra’nın bir evladı olarak heyecanlandım. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Biz bu vizyon belgesindeki hususların gerçekleştirilmesi için elimizden ne geliyorsa onun fazlasını yapmaya hazırız. Bafra’da dinamik bir yapı güzel bir birliktelik var. Sayın Rektörümüz göreve başladığı günden itibaren hem Bafra’ya hem de diğer ilçelere gerçekten büyük bir hassasiyet gösteriyor. Özellikle ilçelerdeki fakülte ve yüksekokulların kampüs şeklinde birleştirilmesi noktasındaki çalışmalarını ben takdirle karşılıyorum. Kampüs fikri gerçekten çok önemli ve değerli. Bu noktada yapılacak çalışmalarda bizde elimizden geleni yapacağız.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Etkinliğin ardından projenin detaylarını görüşmek üzere OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı, Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç ve Ak Parti Bafra İlçe Başkanı Av. İbrahim Semiz ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Son Güncelleme: 20.04.2022 13:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yorumlar yayınlanmıyor 2022-04-21 23:54:52

Eczacılık fakültesi ne oldu