08 Ağustos 2020 Cumartesi 19:46
Samsun'da vaka sayısı arttı, valilik yeni tedbirleri açıkladı

Samsun Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "Gelinen noktada son zamanlarda halkımızın temizlik kurallarının uygulanmasında yaşadığı eksiklikler, sosyal mesafenin korunamaması, maske kullanımında hassasiyetin azalması ve tüm bunların sonucu olarak vaka sayılarının artması nedeniyle kısıtlaması esnetilen ya da kaldırılan bazı konularda kısıtlama kararlarının, salgının yayılma hızını düşürmek, istenmeyen sonuçlarını engellemek ve en nihayetinde de toplum sağlığını korumak amacıyla tekrar uygulamaya koyulması zorunluluğu ortaya çıkmıştır" denildi.

Samsun Valiliği alınan tedbirler ile ilgili yayınlandığı bildiride, "İlimizde daha önceden gerçekleştirilen ve salgının yayılma hızını azaltmak, yeni vaka artışının önüne geçmek ve halkımızın sağlığını korumak amacıyla geçici olarak kısıtlanan asker uğurlama törenlerinin/eğlencelerinin, başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerinin ihlal edilmesiyle başta askerlik yükümlüleri olmak üzere bu ortamlarda bulunan vatandaşlarımızın sağlığını ve ülkemizin salgın ile mücadelesindeki başarısını riske attığı değerlendirildiğinden Kurulumuzun 7 Temmuz ve 93 sayılı toplantısında alınan kararla ek tedbirler uygulamaya konulmuştu.

Ancak, gelinen noktada asker uğurlama törenlerinde/eğlencelerinde ek tedbirler alınması zorunluluğu ortaya çıkmıştır.Bu kapsamda: İlimizde gerçekleştirilecek düğün törenlerinde 'süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde, mahalli özellikler de dikkate alınarak, 10.00-23.00 saatleri arasında ve 4 (dört) saati geçmeyecek şekilde gerçekleştirilmesine' maddesinin 'süresinin aynı gün içerisinde kalacak şekilde, mahalli özellikler de dikkate alınarak, 10.00-23.00 saatleri arasında ve 2 (iki) saati geçmeyecek şekilde gerçekleştirilmesine' şeklinde değiştirilmesine, ilimizde gerçekleştirilecek düğün, kına gecesi, nişan, sünnet düğünü, gelin alma, konvoy oluşturma, taziye ve mevlit başta olmak üzere vatandaşların toplu olarak bulunacağı öngörülen diğer faaliyetlerde de yapılacak yemek ve ikramların yasaklanmasına, yukarıda belirtilen kısıtlamalarla birlikte kurulumuzun 25/06/2020 tarih ve 81 sayılı toplantısı ile 07/07/2020 tarih ve 92 sayılı toplantısında alınan diğer sağlık kurallarına uyulmasında gerekli hassasiyetin gösterilmesine,

Asker uğurlama törenlerinde alınacak ek tedbirler: Kontrolsüz kalabalıkların oluşmasına neden olan, fiziki mesafe kurallarına aykırılık teşkil eden asker uğurlamalarına (açık ya da kapalı yerlerde eğlenceler düzenlenmesi, araç konvoyu oluşturulması, toplu uğurlama gibi) hiçbir şekilde müsaade edilmemesine, otogar, gar, havaalanı gibi yerlerden yapılacak uğurlamalara askerlik yükümlüsünün birinci derece yakınlarının (kardeşleri dahil) katılmasına izin verilmesine, bunun dışında akraba, tanıdık, arkadaş gibi kişilerin katıldığı toplu uğurlamalara hiç bir şekilde izin verilmemesine, askerlik yükümlülerinden, bağlı bulundukları askerlik şubelerince sevk işlemleri (sülüs belgesi verilirken) yapılırken birliğine teslim olacağı dönemi kapsayacak şekilde, başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere pandemi tedbirlerini ihlal edecek uğurlama / tören / eğlence / konvoy adı altında aktivitelere bulunmayacaklarına dair bir taahhütname alınmasına, askerlik şubelerince, yükümlüden alınan taahhütnamenin bir örneğinin kaymakamlıklara bildirilmesine, kaymakamlıklarca, pandemi kurallarına aykırı şekilde asker uğurlaması, eğlencesi, töreni veya konvoyu nedeniyle hakkında idari ya da adli işlem tesis edilen askerlik yükümlülerine dair bilgilerin ilgili askeri birliğe bildirilmesine, özellikle sevk dönemlerinde denetim ve kontrollerin artırılmasına, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanun'un ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir" açıklamasında bulundu.

Son Güncelleme: 08.08.2020 19:49
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 2020-08-09 11:35:56

Bafralının yorumları çok doğru tespit. Hele dolmuşçular müşteri kaçmasın diye ne maske soruyo yolcu olsuna.biley dedinmi banene der gibi bakıyor. Kaç tanesini uyardım binmedim. Bafra pazar yerlerinde satıcılarsa bile maske yok.zabıtalar oturmuş çay muhabbetinde. Vatandaş(kurala uyanlar) kimin umurunda.yani kural tanımıyanların yüzünden bu vakalar azalmaz. Hangi birini sayacan.kimseye akıl vermek haddimiz değil ama denetimler bile artık haberli yapılıyor. Habersiz yapısında görün. ALLAH sonumuzu hayır etsin.

Avatar
Bafralı 2020-08-09 08:53:49

sayın valim siz istediğiniz kadar tedbir alın, kanun, kural değiştirin... Denetim yok denetim.. Tamam polisimiz, bekçimiz, zabıtamız hangi birine ama yok işte denetim yok yine de. Maskesiz gezen tonla insan var sokaklarda, caddelerde.. Niye takmıyorsun dendiğinde de mal mal sanane diye cevapları var. ceza yazılacak sayın valim, paradan yana sıkıntısı olan adam zaten takıyor maskesini, çarşı pazarda yapacağını yapıyor, alacağını alıyor hemen kaçıyor evine.. maskesizlere karşı hiç bir denetim, yaptırım yok... maske bunaltıyormuş, bunaltıyorsa evden dışarı çıkmayacan kardeşim.. dışarı çıkıyorsan da o maske ağzı burnu kapatacak şekilde takılacak... takmıyorsan da cezanı çekeceksin.. sayın valime okutun, duyurun bu yorumu.. denetim yok denetim ceza yazan kimse yok.. bafra koptu gidiyor artık vaka sayısı yok Allah sonumuzu hayır etsin...

Avatar
Gökhan 2020-08-09 11:58:41

Bence kesin tedbir alınmalı deniz kenarları eğlence yerleri düğün salonları durdurulsun yoksa iş çok cidi nikah yaksınlar önce saglik

Avatar
Rahman 2020-08-09 23:40:53

Bafra devlat hastanesi virusle mucadele ediyor doldu tasti düğünler kafeler kapatılsın taziyeler bakkallar kapansin

banner904

banner896