banner944
Tahsin Kurumahmut
Tahsin Kurumahmut
24 Ocak 2021 Pazar 10:35
Vekil Kırcalı;Bafra’ya Yeni Adliye Binası…..
banner977

Samsun AK Parti Milletvekili Av. Orhan Kırcalı,yaptığı açıklamada Bafra ilçemizde mevcut yargısal hizmetler 1988 yılı yapımı 3.081 m2 kapalı kullanım alanına sahip müstakil binada yürütülmektedir.

Yukarıda açıklanan binanın yanında Denetimli Serbestlik Müdürlüğü de kiralık binada faaliyet göstermektedir.

Yargısal hizmetleri bir noktada toplayarak vatandaşlarımızın yargıya erişimini kolaylaştırmak, kiralık binanın tahliye edilerek kamu kaynaklarını ekonomik ve verimli kullanmak amacıyla Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeni hizmet binası yapımı için arsa araştırması yapılmış ve Bafra İlçemizde toplam alanı 33.622,99 m2 olan arazi tespit edilmiş olup tahsis süreci devam etmektedir.

BAFRA’YA YENİ ADALET SARAYI

Bafra Yeni Adalet Sarayı Adalet Bakanlığının 2021 Yatırım Programına teklif edilmiştir.  Söz konusu teklif Cumhurbaşkanlığımızca uygun görülerek, Bafra Yeni Adliye Binası yapımı Adalet Bakanlığının 2021 Yılı Yatırım programına alınmıştır.

Arsa tahsis sürecinin tamamlanmasının ardından proje ihalesi yapılarak proje çalışmalarına başlanacaktır.

BAFRA YENİ ADALET SARAYI PROJESİ

1.Projenin kapalı kullanım alanının 50.000 m2’olması planlanmaktadır.

2. Projede Hâkim, Cumhuriyet savcısı ve adli personelin daha güvenli ve sağlıklı fiziki ortamlarda çalışabilmeleri için Mahkeme Yönetim Sistemi Projesine uygun fiziki alanlar oluşturulacaktır.

3. Adli Destek ve Mağdur Haklarının korunması kapsamında çocuk, kadın, yaşlı, engelli gibi kırılgan gruplar için hayata geçirilen uzman, adli görüşme ve gözlem odalarına projede yer verilecektir.

4. Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Haklarına İlişkin Sözleşmenin 13 üncü maddesinde düzenlenen "Adalete Erişim" başlığı kapsamında; engelli kişilerin, diğer kişilerle aynı koşullar altında ve aktif bir şekilde adalete erişiminin sağlaması, soruşturma ve diğer hazırlık aşamaları ve tanıklık dâhil tüm hukuki işlemlere doğrudan ve dolaylı katılımları kolaylaştırmak için hissedilebilir yürüme yüzeyi işaretleri (HYYİ), engelli otoparkı, engelli rampası, merdiven gibi alanları düzenlenecektir.

5. Yargısal işlemler için adliyeye gelen avukat ve vatandaşlarımıza yönelik kafeterya, kütüphane, mescid, bebek bakım ve emzirme odaları, açık ve kapalı otopark, PTT ve banka hizmetleri gibi sosyal donatılara projede yer verilecektir.

7. Yargılama maliyetlerinin düşürülmesi, yargısal işlemleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak amacıyla, soruşturma ve kovuşturma aşamasında Cumhuriyet savcısı, hâkim veya mahkemece dinlenilmesine gerek görülen kişilerin Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi kullanılarak dinlenilmesi, kayda alınması için adliyemizde SEGBİS odalarına yer verilerek gerekli teknik alt yapı oluşturulacaktır.

8. Projede Alternatif uyuşmazlık çözüm yollarından olan arabuluculuk ve uzlaşma odalarına yer verilerek, mahkemelerimizin iş yükünün azaltılması sağlanacaktır.

9. Modern Ceza İnfaz Sistemine uygun olarak hükümlülere yardım ve koruma hizmetlerini geliştirmek, hükümlülerin yeniden suç işlemesinin önlenmesi ve topluma sağlıklı bireyler olarak yeniden kazandırılması amacıyla projede Denetimli Serbestlik Müdürlüğüne, uzman ve teknik takip odalarına yer verilecektir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Melehat 2021-01-25 17:43:33

Vekilim,Siz de olmasanız Bafraya hizmet gelmeyecek. Tarih yazıyorsunuz Vekilim. Bu Millet sizi unutmaz

Avatar
Kadir 2021-01-27 13:23:48

adliye sarayında adalet varmıki yenisini yapıyorsunuz

Avatar
Hakan 2021-01-27 13:44:12

yıllar önce müdürlük davası açmışlardı adliyede. haklı olduğu halde davayı kaybetmişdi.o kişi hem kendi avukatına hem karşı taraf avukata en sevdiğiniz toprak olsun diye ahh etmişdi.kendi av kızı trafik kazasında öldü karşı avukatın ise babası trafik kazasında ölmüşdü. en iyi adalet ilahi adalet gerisi boşşş...