Samsun'un Bafra İlçesi Çetinkaya Mahallesi’nde yaklaşık 8 ay önce meydana gelen olayda, ailesi tarafından baygın halde bulunan 12 yaşındaki D.Y. adlı kız, kaldırıldığı Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamadı. D.Y.’nin şüpheli ölümüyle ilgili OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nin verdiği otopsi raporuna göre, kızın cinsel saldırıya uğradığı belirlendi.

 

İLİŞKİYİ İTİRAF ETTİ
Bunun üzerine soruşturmayı genişleten Bafra İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Jandarma Olay Yeri İnceleme ekiplerinin evde yaptığı aramalarda D.Y.’nin amcasının oğlu olan K.Y (19)’nin odasında kullanılmış prezarvatif bulundu. Bu yönde soruşturmayı derinleştiren jandarma ekipleri K.Y'yi gözaltına aldı. Jandarmadaki sorgusunda D.Y. ile defalarca ilişkiye girdiğini itiraf ederken ölümüyle ilgisinin olmadığını öne süren K.Y., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

 

DOKU PARÇALARI ADLİ TIP’TA 
Şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden ortaokul öğrencisi D.Y.’nin otopsisi sırasında ölüm sebebi belirlenemedi. Soruşturmayı yürüten Bafra Cumhuriyet Savcılığı, kesin ölüm nedeninin tespiti için D.Y.’den alınan organ parçaları ve diğer doku örneklerini, histopatolojik ve sistematik toksikolojik yönünden incelenmesi için Adli Tıp Kurumu Trabzon Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi’ne gönderdi.

 

SUÇLAMALARI REDDETTİ
Bu arada geçtiğimiz günlerde Bafra Adliyesi Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan K.Y., D.Y'nin ölümüyle ilgili suçlamaları kabul etmedi. Şahitleri dinleyen mahkeme heyeti, daha sonra duruşmayı erteledi.

 

ANNE VE BABASINDAN FARKLI TAVIR
Öte yandan Bafra Adliyesi'nde görülen davada ilginç bir detay daha ortaya çıktı. Amcasının oğlu K.Y. tarafından defalarca tecavüze uğrayan ve sonrasında hayatını kaybeden D.Y.’nin annesinin sanıktan şikâyetçi olduğu, babasının ise olmadığı bilgisine ulaşıldı.

 

ÖLÜM NEDENİ İNTİHAR
Adli Tıp Kurumu Trabzon Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi’nde D.Y.’ye ait organ parçaları ve doku örneklerini inceleyen uzmanlar, kızın organlarında kimyasal madde tespit etti. Tespit edilen kimyasal maddeyi inceleyen uzmanlar D.Y.’nin kesin ölüm nedeninin içtiği çamaşır suyundan kaynaklandığı belirledi. Buna göre D.Y.’nin amcasının oğlu tarafından defalarca tecavüze uğraması sonucu girdiği psikolojik bunalım nedeniyle intihar etmiş olabileceği ihtimali değerlendiriliyor.

 

Ümit CEYLAN 

Kaynak: Haber Gazetesi