banner944
Tahsin Kurumahmut
Tahsin Kurumahmut
09 Ağustos 2021 Pazartesi 17:01
Banka ücretlerine zam geldi!

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan ve bankalarca ticari müşterilerden alınabilecek ücretlere ilişkin esasları belirleyen tebliğde yapılan düzenlemeye göre, proje, satın alım ve birleşme, özelleştirme, yapılandırılmış finansman ile bunların refinansmanı için özel kredi sözleşmeleri veya genel kredi sözleşmesine ek sözleşme ve protokoller kapsamında kullandırılan krediler karşılığında alınan ücretler, ticari krediler kategorisi kapsamında değerlendirilmeyecek.
Düzenlemeye göre ayrıca, kredinin tahsisinden kapatılmasına kadar geçen süre içinde yapılacak taşınır ve taşınmazlara ilişkin rehin ve ipotek tesisleri ile ekspertiz işlemlerinden alınabilecek ücret, bankalar tarafından üçüncü kişilere ödenen tutarın %15 fazlasını geçemeyecek. Önceki düzenlemede bu ücret, bankalar tarafından üçüncü kişilere ödenen tutarla sınırlıydı.
ATM'LERDEN EFT'DE İŞLEM ÜCRETLERİ ARTIRILDI

Tebliğle ATM'lerden yapılan EFT işlemlerinden alınan ücret de artırıldı. Buna göre işlem tutarı 1,000 TL'nin altındaki EFT işlemlerinin ATM'den yapılması halinde alınan ücret 2 TL'den 4 TL'ye çıkarıldı. EFT işlem tutarının 1,000 TL ile 50,000 TL arasında olması halinde alınacak ücretlerden 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirtilen tutarlardan 5 TL olanı 8 TL olarak yeniden belirlendi.
Tebliğin "Üye işyeri ücretleri" başlıklı 20. maddesinde yapılan değişikliğe göre, yurt dışında ihraç edilmiş kartların kullanıldığı işlemlerde, işlem tutarının üye işyerinin serbest kullanımına ertesi gün aktarılması halinde, uygulanacak azami üye işyeri ücreti de %1.60'dan %1.90'a yükseltildi.
Aynı gazetede yayımlanan ve finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usûl ve esaslar hakkında tebliğde yapılan değişiklikle, tebliğin tanım maddesinde yer alan "Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Birliği" ibaresi "Finansal Kurumlar Birliği" olarak değiştirildi
EFT ücretleriyle ilgili bu tebliğ kapsamında yer alan 12. maddede de aynı düzenleme yapıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Karadenizli 2021-08-10 16:55:53

Ne oldu zihni bey porselen bardak,karton bardak hikayesi değil mi?Sen başkan iken biz makamına geldiğimizde bize nereden geldi bunlar yine biran önce gitseler bir de bunlarla mı uğraşacağım tarzı bakışlar,hareketler.Ama bazıları gelince sohbet etmeler,porselen bardakta çay söylemeler ama bizim gibi insanlar gelince karton bardakta bile çay söylemezdin.Biz karton bardakta çay içmeye alışığız zihni bey ,parasını cebimizden verir içeriz.Ama sen anlaşılan hala alışamamışsın karton bardakta çay içmeye.Ne demişler alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste.

Avatar
Bafralı 2021-08-13 17:19:40

yıllarca belediye çalışmış kişilerin işine son verdin işşiz bıraktın ondan sonra yerine kendine yakın olanların çocuklarını,akrabalarını işe aldın.Senelerce çalışanlara hikaye anlattın kadro veremiyoruz,paramız yok ondan sonra senin işe aldıkların özel kalemden memur oldu.Ne güzel iş zihni şahin.Ama ne oldu atakumda da vatandaş sana iş vermedi seçilemedin.seçillseydin atakumda da yapacakların belliydi zaten.millete güzel sözler,şöyle yapacağım böyle yapacağım sonra yine milleti işten çıkarıp kendi adamlarını işe doldururdun.ondan sonra da ben bilmiyem kim yapmış bu işleri derdin.Ama seçilemedin zihni şahin.

Avatar
Mehmet 2021-08-15 14:08:07

2019 belediye seçimlerinde Zihni şahin seçilemedikten 1 gün sonra 16 kişiyi işe aldı samsunda.Hatta önceki yıllarda da hep şöyle söylerdi etrafındakilere,çalışanlara şu şeçimler bir geçsin o zaman olacaklar olur.ama bu kez olmadı zihni şahin.her türlü ben kazanırım dedin bu seçimi ama vatandaş seni samimi görmediki atakumda seçimi kaybettin.

Avatar
Bafralı 2021-08-16 13:53:55

Evet çok meşhurdur benim başkanımın hikayeleri

Avatar
Vatandaş 2021-08-16 19:58:25

ne oldu zihni şahin bak bafrada çözemedin sorunları şimdi taşındın gittin.Atakuma yerleştin.