31 Mart 2024 Mahalli İdareler seçiminde yeniden seçilen Belediye Başkanı Hamit Kılıç ve yeni meclis üyeleri ilk toplantılarını gerçekleştirdi. 

Alparslan Türkeş Parkı toplantı salonunda gerçekleşen olağanüstü Nisan toplantısına Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, başkanlık yaptı.

KOMİSYON SEÇİMLERİ OLDU

Meclis toplantısında komisyonlar, meclis katipleri, encümenler, başkan vekilleri, plan ve bütçe komisyonu ile imar komisyonu üyeleri, tarife komisyonu, hukuk komisyonu üyeleri seçildi.

MHP,MUHALİFLERLE BİRLİKTE HAREKET ETTİ

Cumhur ittifakı’nın ortağı AK Parti,Cumhur ittifakına yakışır şekilde her halukarda MHP’nin tüm adaylarına komisyonda oy verdi.

MHP ise tersine hareket yaparak tüm komisyon seçimlerinde Muhalif Partilerin adaylarına destek verip AK Parti adaylarına red verdi.

Aslında Cumhur İttifakı’nda üzeri örtülen derin çatlak Nisan ayı meclisinde gün yüzüne çıktı. MHP’li meclis üyeleri  AK Parti’li adaylara oy vermeyince komisyon üyelerini muhalif partiler aldı..

Başkanlardan Bakü Büyük Elçisine Ziyaret Başkanlardan Bakü Büyük Elçisine Ziyaret

KİMİLERİ CUMHUR İTTİFAKI ÇATLADI YORUMLARINI YAPTI…

Fakat Bence Çatladı kelimesi durumu anlatmak için çok basit kalıyor.Bu olaya kırılma demek daha doğru geliyor…

Aslında bu kırılma seçim çalışmalarında başladı…

Anlatayım:

Seçim startı verildikten sonra

MHP Teşkilatı ve Meclis Üyesi adayları sahada pek gözükmediler.

60 gündür seçim çalışmalarında hiç görmediğimiz MHP meclis üyesi adayları bugün meclis koltuklarında ön sıralarda oturması dikkatlerden kaçmadı…

Bazı Meclis üyeleri Seçim çalışmalarına gelmedikleri gibi yakın çevrelerine AK Partiye Belediye Başkanlığında ve Belediye Meclisinde oy atmadım ve attırmadım diyecek kadar açık açık tarafını belli etmiş oldular…Kendine bile oy atmayan meclis üyesinin Partisine ve Millete ne faydası olabilir merak ediyorum.

Ben AK Parti teşkilatını tebrik ediyorum zira çeşitli baskılar ve tahriklere kapılmadan algı yönetimlerine maruz kalmalarına rağmen bu zamana değin ittifakı devam ettirdiler…

İL BAŞKANI VE GENEL MERKEZ NE DİYECEK

Herhalde bugün yarın AK Parti ve MHP’nin il başkanları konuyu tartışacak… Ama biliyorum ki mesele kısa sürede partilerin genel merkezlerine gidecek… Ve bu durum nedeniyle özellikle MHP’de  sıkıntı yaşayanlar olacak.

KOMİSYON SEÇİMLERİ 

Toplantı, Meclis Katip üyelerinin seçimi ile başladı. 

AK Parti’den Eyüp Sabri Şahin, MHP’den Hamdi Kozil, İYİ Parti’den Murat Şahin, Yeniden Refah Partisinden Ramazan Çotur, CHP'den Turgay Bayrak Meclis grup Başkanvekili olarak görev aldı.

Katip Üye Seçimi

AK Parti Doğan Önder ve Ali Kocabaş’ı, İYİ Parti Kamil Baş’ı ve CHP Ömer Ocak’ı Meclis katip üyeliğine teklif etti. 19 oy alan Kamil Baş ve Ömer Ocak Meclis katip üyesi seçildi, diğer üyeler 11’er oy aldı. Turgay Bayrak ve Sedat Peker yedek üye seçildi.

Meclis 1. Başkanvekili

Meclis 1. Başkanvekilliğine AK Parti Eyüp Sabri Şahin’i, İYİ Parti Tuğbanur İpek Acar’ı teklif etti. Diğer partiler teklif etmedi. Tuğbanur İpek Acar 19 oy ile 1. Meclis Başkanvekili seçilirken AK Parti’nin teklif ettiği Eyüp Sabri Şahin 11 oy aldı.

Meclis 2. Başkanvekili

Meclis 2. Başkanvekilliğine AK Parti Ali Oğuz’u, Yeniden Refah Partisi Mehmet Akkurt’u teklif etti. Mehmet Akkurt 19 oy ile Meclis 2. Başkanvekili oldu. Ali Oğuz 11 oy aldı.

Belediye Encümen Üye Seçimi

AK Parti Cemil Musaoğlu, Erkan Mustafa Tokur'u, MHP Aslan Yıldırım'ı, YRP Kemal Bekar'ı, İYİ Parti Adem Demir'i teklif etti. 

Aslan Yıldırım 30, Kemal Bekar 19, Adem Demir 19 oy alarak Belediye Encümen üyesi seçildi. Cemil Musaoğlu 11, Mustafa Tokur 11 oy aldı.

Plan Ve Bütçe Komisyonu

Plan ve Bütçe komisyonuna AK Parti’den Bayram Şener ve Ali Oğuz, MHP’den Hamdi Kozil, İYİ Parti’den Murat Şahin, Yeniden Refah Partisinden Ramazan Çotur seçildi.

İmar Komisyonu

İmar Komisyonuna AK Parti’den Soner Taş ve Hasan Yavuz Ataseven, MHP’den Asım Celal Usta, İYİ Parti’den Orkun Başar, Yeniden Refah Partisinden Mehmet Akkurt seçildi.

Tarife Komisyonu

Tarife Komisyonuna AK Parti’den Nazife Soruklu ve  Bünyamin Kurt, MHP’den Fatih Uncu, İYİ Parti’den Kamil Baş, Yeniden Refah Partisinden Yunus Aydoğan seçildi.

Hukuk Komisyonu

Hukuk Komisyonuna AK Parti’den Cemil Musaoğlu ve Doğan Önder, MHP’den Kadir Yıldırım,  İYİ Parti’den Tuğbanur İpek Acar, Yeniden Refah Partisinden Ramazan Çotur seçildi. 

Sera Osb Üyeliği

Yeniden Refah Partisinden Öztürk Doğutaş 19, İYİ Parti'den Murat Şahin 19 oy ile Sera OSB asil üyesi seçildi. AK Parti'nin teklif ettiği Erkan Mustafa Tokur 11 oy aldı. 

Sera OSB yedek üyeliği YRP'den Yunus Aydoğan 19, Adem Demir 19 oy alarak seçilirken, AK Parti'nin adayı Ali Oğuz 11 oy aldı.

Bafra Osb Üyeliği

Bafra OSB üyeliğine, MHP'den Hamdi Kozil 19, Kadir Yıldırım 19, Asım Celal Usta 19, Aslan Yıldırım 19 ve Fatih Uncu 30 oy alarak asil üye seçildi.

AK Parti'den Hamit Kılıç, Bünyamin Kurt, Ali Oğuz, Ali Kocabaş 11'er oy aldı. 

AK Partiden Bayram Şener, Hasan Yavuz Ataseven, Soner Taş, Doğan Önder ve Nazife Soruklu 11 oy alarak OSB yedek üyeliğine seçildi.

Tarihi Kentler Birliği

Tarihi Kentler Birliği üyeliğine AK Parti Bayram Şener'i, CHP Turgay Bayrak'ı asil üye olarak teklif etti. 

Turgay Bayrak 19 oy alarak seçilirken, Bayram Şener 11 oy aldı.

Yedek üyeliğe CHP'den 19 oy ile Ömer Ocak seçildi.

Komisyonlarda MHP Meclis üyeleri AK Parti dışında Muhalefetin tüm adaylarına destek verdi….