banner944
Tahsin Kurumahmut
Tahsin Kurumahmut
02 Aralık 2017 Cumartesi 14:30
Samsun İçin Herkes Yüreğini Ortaya Koymalı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehirde kazanılanın tekrar şehre yatırım olarak döndürülmesi çağrısında bulunarak, “Bu şehre ömrümü feda etmiş biri olarak söylüyorum. Yatırım yapın. Samsunluluk bilinciyle hep birlikte bu şehirde kazanılmış paraları bu şehirde üretime döndürelim” dedi.

Sabah Gazetesi’nin düzenlediği Yazarlar İl Buluşması Samsun Sheraton Otel’de gerçekleşti. Moderatörlüğünü Sabah Gazetesi yazarı Kerem Alkın’ın yaptığı panele konuşmacı olarak AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır ve OMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran katıldı.Türkiye ve şehir gelişimi ile ekonomisinin ele alındığı toplantıda konuşma yapan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, önemli mesajlar verdi.

KRİTERLER DEĞİŞTİ

Samsun’un bir yıldız olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, Türkiye sıralamasında kriter olarak önde olan illerle Samsun’un karşılaştırıldığında bazı eksiklikler gördüklerini, şuan olunması gereken yerde olunmadığını, bunun da şehre yakışmadığını söyledi.Yılmaz, “Türkiye’nin şehirleri bundan sonra farklı kriterlerle yarışacak. Süslü püslü, güzel şehirler olarak kentler birbiriyle yarışmayacak. Ne kadar ihracat yapılıyor, kişi başına düşen milli gelir ne kadar, şehir Türkiye ekonomisine ne kadar katkı veriliyor. Artık şehirlerin öncelik sıralamaları bu şekilde. Zaten şehirlerde yürütülen çalışmalarla bir şekilde kente estetik kazandırılıyor. Ama ekonomik gelişimini tamamlamadığı takdirde bunların hiçbir anlamı gelmiyor. Geri düşüyorsunuz.” dedi.

TOPYEKUN HAMLEYE İHTİYAÇ VAR

“Un şeker var, helvayı yapamıyoruz” diyerek Samsun’un potansiyelini anlatan Yılmaz, “Risk alarak topyekun hamleye ihtiyacımız var. Samsunluluk bilinciyle hep birlikte bu şehirde kazanılmış paraların bu şehirde üretime döndürülmesiyle ilgili aksiyona acil ihtiyaç duyuyoruz. Bu gerekli. Engellerler neler, bunu oturup hepimiz açık yüreklilikle konuşmamız, anlatmamız gerekli. Çözüm yolarının bulunması şart. İnanın hiçbir sorun da yok. Ama sermaye birikimi Samsun’da yatırım yapmak yerine, daha fazla para kazanabileceği, daha farklı ortamlarda daha büyük şehirlerde daha fazla kazanabileceği, karlılığın yüksek olduğu yerlere yöneliyor. Bu şehir bizim, bu şehri birileri gelip kalkındırmayacak. Üniversitesi, gençleri, bilim insanları, işadamları, yerel yöneticileri bu şehri hepimiz birlikte kalkındıracağız.” diye konuştu.

ŞEHRE YATIRIM YAPILMALI

Samsun’un Türkiye’nin ilk 10 ili arasında olduğunu bunun yaşanabilirlik endeksi, şehir konforu, alt yapı hizmetlerinin kalitesi, ulaşımda yüksek verimlilik gibi nedenlere bağlı olduğunu ifade eden Yılmaz, artık ekonomik gelişimin yüksek oranla yer alması gerektiğine dikkat çekti.Tüm güzel gelişmelerin yanında, yatırım eksikliğinin hissedilir düzeyde yaşandığını ifade eden Yılmaz, “Şehirde yatırım yapalım. Kişi başına düşen milli geliri yükseltelim. Okyanusu geçip derede boğulmayalım. Çırpınışımızın sebebi bu. Herkese sesleniyorum. Hepimizin sorumlulukları var. Yapılması gereken tek şey burada birikmiş olan sermayeyi burada yatırama, üretime döndürmemiz. Az kazanacaksak ta yine de şehrimizde yatırım yapmalıyız. Her şey para değil. ‘Ben yatırımı mı Samsun’da yapacağım 20 yılda geri dönecek, ben bunu giderim İstanbul’da yapım 3 senede geri alırım’ diyen yatırımcıya dur diyeceğiz. Ne olur 10-15 seneyi göze alalım dememiz lazım.” Şeklinde konuştu.

YÜREĞİM SIKIŞIYOR, PARAMPARÇA OLUYORUM

Şehirlerin mukayese edildiği kriterlerin altında Samsun’u gördüğü zaman içinin parçalandığını anlatan Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü, “Bir ağabey, bir başkan, bir kardeşiniz artık ne olarak görürseniz. Bu şehre ömrümü feda etmiş biri olarak söylüyorum. Ne olur. Mukayese ettiğimiz şehirlerin kriterlerinin altında Samsun’un olması, geride kalması beni paramparça ediyor. Bunu biz hak etmiyoruz. Türkiye’nin tüm şehirleri hepimizin ama eksiğimiz yok, fazlamız var kriterde geri kaldığımız zaman çok üzülüyoruz. İmkanlar yüksek sadece gayret, çalışma gerektiriyor. El ele vermeliyiz. Bende, varsa kendi hatalarımızı mukayese ediyorum. Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmamız gerekli. Şimdi konuşma, sorunları giderme zamanı. Yapın bu yatırımı. Kaç senede kazacağım diyen insanlara yönelik olarak söylüyorum. Böyle bir yere varamayız. Türkiye’nin hiçbir şehirden olmayan imkanlara potansiyele sahibiz. Lojistik köy, gıda borsası, organize sanayi bölgeleri hepsini yaptık. Bu kadar güzelliklerin önümüzde olduğu yerde, bu şehir için yapmamız gereken bir şeyler var. Bir şeyler ayağımızın altında kayıp gidiyor” dedi.

KURULMUŞ YAY GİBİYİZ KÜÇÜK BİR DOKUNUŞA İHTİYACIMIZ VAR.

Yaşanan bazı sıkıntılara örnekler veren Yılmaz,  “Kurulmuş yay gibiyiz küçük bir dokunuşa ihtiyacımız var.  Belli merkezlere erişim ve ulaşım konusunda çok büyük dezavantajlar yaşıyoruz. En yakın ihracat yapacağımız, iş yapacağımız neresi,  Rusya 40-45 dakikada ulaşıyoruz. Ukrayna, Bulgaristan, Romanya’ya nasıl gideceğiz. Direk gidemiyoruz. İstanbul, Ankara üzerinden uçmanız gerekiyor. Bugün uçmaya kalkışsanız, yarın sabahleyin o ülkelerde olabiliyorsunuz. Bunu en büyük olumsuzluğumuz olarak düşünüyorum.” dedi.Samsun Valisi Osman Kaymak’ın da katıldığı toplantı, diğer konuşmacıların görüşlerini aktarmasının ardından sona erdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.