Salgın döneminde kesilen cezaların iadesinde ayrıntılar belli oldu. NTV'de yer alan habere göre bu kapsamda 321 bin 380 kişiye pandemi döneminde kesilen cezalara ilişkin ödemeler iade edilecek. Toplam iade tutarı 309 milyon TL'yi bulacak.

DÖRT KİŞİDEN BİRİ CEZAYI ÖDEDİ

Pandemi sürecinde maske takmama, sokağa çıkma yasağını ihlal nedeniyle 1 milyon 388 bin 865 kişiye para cezası kesildi. Toplam ceza 3 milyar liraydı. Her dört kişiden biri cezasını ödedi.

1 milyon 67 bin 485 kişinin ödemediği 2,7 milyar liralık ceza çıkan yasa çerçevesinde silinmişti.

AYM'DEN "İADE" KARARI

Pandemide 11 Mart 2020-9 Kasım 2022 tarihleri arasında maske takmama ve sokağa çıkma yasağını ihlal nedeniyle ceza kesilmişti.

Anayasa Mahkemesi, ödenmiş cezaların iade edilemeyeceğine ilişkin hükmü iptal etmişti.

Peki ceza ücretlerini geri almak isteyen vatandaşların nasıl bir yok izlemesi gerekiyor? Avukat Kerem Olcayto, Milliyete açıkladı.

"Burada vatandaşlar bireysel başvurularla bu tutarları geri alabilirler. Otomatik bir şekilde başvuru olmadan hesaba geçmez.  Diğer ödenen borçların hepsi için idari olarak iptal davası açılmalıdır. Otomatik olarak AYM kararı bozdu, bu diğer borçları da kapsar diye bir durum yoktur. İptali için AYM’ye o iptali istenen cezalar hangisi ise bunlar için başvuru yapılmalıdır. Diğer kararlara yönelik bir emsal niteliği taşımaz.”