IBAN’a para gönderenler dikkat. Açıklama kısmına bunu yazmayan yandı IBAN’a para gönderenler dikkat. Açıklama kısmına bunu yazmayan yandı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekli maaşlarının kesilmesiyle ilgili artan şikayetler sonrası bilgilendirme yaptı.
Yeniçağ'ın haberine göre, yaklaşık 50 bin kişinin emekli maaşını kestiklerini duyuran SGK yetkilileri, Kurban Bayramı'ndan sonra o emeklilerin maaşlarının yatmayacağını açıkladı.
SGK müfettişleri tarafından gerçekleştirilen denetimler sonrası usulsüzlük yaptığı belirlenen emeklilerin maaşları kesilerek hukuki süreç başlatılıyor. 2023 yılı içerisinde bu kapsamda 50 binden fazla emeklinin maaşı kesildi ve haklarında yasal işlem başlatıldı.
SGK'nın geliştirdiği sistemle sahte sigortalar da görülebiliyor. Sahte sigortalar, emeklilik için prim gün sayısını tamamlamak isteyen kişiler tarafından sıklıkla kullanılan bir yöntem olarak göze çarpıyor.
Bu durumda kişiler, herhangi bir işte çalışmadıkları halde kendilerini çalışıyormuş gibi gösterip prim ödeyerek sisteme kayıtlarını gizlice oluşturuyorlar. SGK'nın yeni sistemleri, bu tür sahte sigorta girişi yapanları kolayca tespit edip durumla ilgili önlem alınmasını sağlıyor.
MAAŞ KESİLİYOR, GÜNLER İPTAL EDİLİYOR: 

Sahte sigortalılığın belirlenmesi durumunda, emekli olan kişilerin ilk olarak emekli maaşları kesiliyor. Bununla beraber, önceki ödemelerin yasal faizi ile birlikte geri ödenmesi isteniyor. Geri ödenecek miktar kişiden kişiye değişmekle beraber uzun yıllar boyunca emekli maaşı alan bazı kişilerden 500 bin TL'ye kadar iade talep edilebiliyor.
SGK'ya geri ödeme yapması gereken kişi, istenen miktarı 30 gün içerisinde ödeyemezse hakkında yasal işlem başlatılıyor ve icra yoluyla bu para tahsil ediliyor. Bu süreçte, sahte sigortalılık süresi hesaplanarak kişinin toplam prim gün sayısından düşülüyor.

Editör: Tahsin Kurumahmut