AK Parti Samsun İl Başkanlığı, ilçe başkanlarının istifa sürecine dair açıklamalarda bulundu. Açıklamada ayrıca, ilçe kongrelerinin tarihlerine de yer verildi.

CANİK VE ASARCIK'LA DEVAM

İlçe başkanlarıyla ilgili sürecin devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, "Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcımız Hacı Turan ve İl Koordinatörümüz Cumhur Ünal’ın katılımıyla ilçe başkanlarımız ile birlikte İlçe kongre sürecinin değerlendirildiği bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Toplantının ardından ilçe başkanlarımız ile birebir görüşmeler yapılmıştır. Genel Merkez Teşkilat Başkanlığınca yürütülen süreç devam etmektedir. Buna göre; Genel Merkez Teşkilat Başkanlığımızca, Canik ve Asarcık İlçe başkanlarımızın görevlerine devam etmelerine karar verilmiştir. Bilindiği üzere 19 Mayıs İlçe Başkanımız daha önce istifa ettiğinden bu ilçemizde temayül çalışmaları yapılmış olup halen aday belirleme süreci devam etmektedir" denildi.

ADAY OLMAYACAKLAR

8 ilçe başkanının yapılacak kongrelerde aday olmayacağının ifade edildiği açıklamada, "Yapılan toplantı, görüşmeler ve istişareler neticesinde, ilçe başkanlarımızdan bir kısmının özel ve iş hayatlarındaki yoğunluklarından dolayı ara vermek istemeleri, bir kısmının ise partimizin farklı kademelerinde görev üstlenmek istemeleri nedeni ile İlkadım, Ayvacık, Ladik, Yakakent, Alaçam, Kavak, Tekkeköy ve Vezirköprü İlçe başkanlarımızın, yapılacak olan ilçe kongrelerinde aday olmamaları yönünde karar verilmiştir. Kongrede aday olmayacak ilçe başkanlarımız, kongre sürecine kadar görevlerinin başında olup, tüm kongre süreci ilçe başkanlarımızın başkanlığında yürütülecektir" ifadelerine yer verildi.

BAFRA İLE İLGİLİ SÜREÇ SÜRÜYOR

Bafra İlçe Başkanı Tuncay Yurduseven'le ilgili sürecin devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, "Süreçle ilgili istişare süreci ise halen devam etmektedir. Karar verildiğinde kamuoyuna bilgi verilecektir" denildi.

BAŞKANLARA TEŞEKKÜR

AK Parti 6. Olağan Kongreleri ile ilgili sürecin devam ettiği dile getirilen açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Yukarıda ifade ettiğimiz çerçevede devam etmektedir. Şu ana kadar kongresi yapılmayan Canik ve Asarcık ilçeleri hariç diğer ilçelerimizde, yeni ilçe başkanlarının belirlenmesine yönelik teşkilat içi temayül çalışmaları önümüzdeki günler içinde tamamlanacaktır. Temayül çalışmalarını müteakip aşağıda belirtilen tarihlerde ilçe kongrelerimiz gerçekleştirilecektir.
İlçe kongre tarihleri aşağıdaki şekildedir:
23.02.2018 Ladik, Vezirköprü, Ayvacık
24.02.2018 Asarcık, Canik, Tekkeköy
25.02.2018 Kavak, Bafra, İlkadım
26.02.2018 Yakakent, Alaçam, 19 Mayıs
İlçe kongrelerimizin tamamlanmasının ardından Mart ayının ikinci yarısında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımları ile ihtişamlı ve partimize yaraşır bir şekilde il kongremizi yapacağız. İstişareler neticesinde kongrede görevlerini devredecek ilçe başkanlarımız ilerleyen dönemlerde partimiz içerisinde farklı görevlerde yer alacaklardır. AK Parti bir dava partisi olup görevler, makamlar geçicidir. Nöbet değişimi esastır. Bu değişiklerle güçlenerek 2019, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine çok daha emin adımlarla yürüyeceğiz. Görevlerini layıkıyla yaparak devredecek olan değerli ilçe başkanlarımıza büyük ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, bundan sonraki çalışmalarında başarılar dileriz."

AK PARTİ SAMSUN İL BAŞKANLIĞI