Kırsal kalkınma yatırımları kapsamında ilçelerde tarımsal ve hayvansal gıda üretimini artırmaya ve geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı çiftçileri desteklemeye devam ediyor. 
İlçelerdeki tarım ve hayvancılığa büyük önem veren Samsun Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl çiftçilere tohum, yem ve ana arı dağıtmıştı. Çiftçilerin gelirini artırmak isteyen Samsun Büyükşehir Belediyesi, tarım arazilerinde ceviz üretimini artırıp ithalatın azaltılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi ve Alaçam Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından ortaklaşa hazırlanan proje kapsamında, 12-13 Aralık 2016 tarihlerinde İlçemiz Alidedebölmesi, Aşağıkoçlu, Bekiroğlu, Doğankent, Kalıkkaraçukur, Kızlan, Killik, Örenli, Sancar, Taşkelik, Umutlu, Vicikler, Yoğunpelit Mahallelerinde toplam 33 üreticiye yaklaşık 30 bin TL değerinde 1500 adet ‘Chandler’ cinsi aşılı tüplü ceviz fidanı, Alaçam Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü teknik elemanları tarafından, ücretsiz olarak dağıtılmıştır.
Dağıtım, Alaçam Belediye Başkanı Hadi UYAR, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Alaçam Meslek Yüksekokul Müdürü Kürşat DEMİRYÜREK, Alaçam Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet GÜREŞ’in katılımıyla gerçekleşmiştir.
Dağıtım töreninde konuşan Belediye Başkanımız Hadi UYAR, "Kırsal kalkınmayı desteklemek adına Büyükşehir Belediyemiz, tarım ve hayvancılığa büyük önem veriyor.. Ellerinden gelen tüm katkıyı vermeye çalışıyorlar. Ceviz son zamanlarda çok fazla alınıp satılan, piyasada önemli yer bulan, besin değeri açısından da faydalı bir ürünümüz. Yeteri kadar üretilmediği takdirde ithal de edilen bir ürünümüz. Vatandaşımızın, üreticilerin kırsalda kalmasını istiyorsak, şehirlere göç etmesini istemiyorsak gelir elde etmesini sağlamak zorundayız. Katkılarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Yusuf Ziya YILMAZ’a ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum’’,dedi. Fidanları alan ceviz üreticileri, destekten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ile Belediye Başkanımız Hadi UYAR’a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.