Kızılırmak Havzası’nın geleceğine yön veren Havza Yönetim Heyeti Toplantısı Samsun’da yapıldı.

   18 ili kapsayan toplantıda Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde yapılan turistik tanıtım ve alt yapı çalışmalarıyla ilgili heyete brifing verdi.

    Kızılırmak Havzası Havza Yönetim Heyeti Toplantısı, Devlet Su İşleri (DSİ) 7. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Samsun Valisi İbrahim Şahin, Kırıkkale Valisi İlter Haktankaçmaz, Sinop Valisi Hasan İpek, Çorum Vali Yardımcısı Adem Saçan, Yozgat Vali Yardımcısı Murat Kaplay, Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, SAMKUŞ üyeleri ile heyet üyeleri katıldı.

    Toplantıda sunum yapan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Zennube Albayrak, ulusal ve uluslararası turizme kazandırmak istedikleri Kızılırmak Kuş Cenneti’nde yapılan çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi verdi. 354 kuş türünün bir arada yaşadığı kuş cennetini önce 144 kaçak yapıdan temizlediklerini ifade eden Albayrak, “Kaçak yapıları yıktıktan sonra molozları kaldırmayarak 4 tepecik oluşturduk. Bu tepeler çimlenerek doğaya uygun hale gelmesinin yanında üstüne gözlem noktaları yerleştireceğiz. Kaçak yapıları yıktıktan sonra doğa adeta kendini yeniledi. Yeni kuş türleri ortaya çıktı. Bir daha bölgede kaçak yapılaşmaya kesinlikle müsaade etmeyeceğiz.” dedi.

    Kuş cennetinin tanıtımına ilişkin yapılan çalışmaları anlatan Zennube Albayrak, “Çarşamba Havaalanı’ndan başlayıp kuş cennetine kadar ki yol güzergahının orta refüjlerini kuş türlerinin figürleri ile donattık. Çok da faydası oldu. Kuş cennetini ulaşımı kolaylaştırmak için yönlendirme levhaları yerleştirdik. 19 Mayıs ve Bafra ilçelerinden girişlere giriş kapıları ile jandarma güvenlik noktaları koyduk.  6 atlıdan oluşan atlı güvenlik birimi kurduk. Leyleklerin bulunduğu 2 bin metrelik alanı kamulaştırarak, Leylek TOKİ’yi koruma altına aldık. Bunun yanı sıra Leylek Kule inşa edip Leyleklerin göçlerini ve davranışlarını tespit edebilmek için 8 kuşa çip taktık. 4 tanesinden sinyal alıyoruz. Şuan çip takılan Leylekler, Çad, Etiyopya, Sudan ve Samsun’da bulunuyor.” bilgisini verdi. 

    Kuşların ve yaban hayvanlardan yaralananların tedavileri için kurdukları ilk yardım ünitesine de değinen Albayrak, “Burada hayvanlarımız tedavi edilip yeniden doğaya salınıyor. Kuş cenneti güzergahındaki binaları boyattık, çitleri onardık, çöp tenekelerini doğaya uygun sazlıklarla çevreledik. Ahşap ev ve iskeleyi hizmete koyduk. Yöresel lezzetlerin tattırılması için kıl çadırları kurduk. Bunun yanı sıra otopark, karavan park ve yürüyüş yolları projeleri üzerinde çalışıyoruz. “ şeklinde konuştu. 

    Yapılan çalışmalar ve yatırımlar neticesinde Kızılırmak Kuş Cenneti’nin Unesco Geçici Doğal Miras Listesi’ne girdiğinin altını çizen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Albayrak, yapılan tanıtım ve alt yapı hizmetleri neticesinde ziyaretçi yoğunluğunun giderek arttığına dikkat çekti. Albayrak, otopark ve karavan parkın yapımının tamamlanmasıyla bölgeyi araç trafiğine kapatmayı planladıklarını da sözlerine ekledi.