Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği gibi asgari ücret zammı başta olmak üzere sosyal ödemeler de enflasyon farkları, refah payı ile yeniden hesaplanacak. Erdoğan'ın dünkü yeni Kabine'nin ilk toplantısının ardından "Asgari ücret tespit komisyonumuz çalışmalarına başlıyor" demesi Temmuz ayına oldukça kısa bir süre kala "Temmuz ayı Net Brüt asgari ücret zammı ne kadar, kaç TL olacak?" merakını artırdı. İşte masadaki asgari ücret zammı. 

Bakan Vedat Işıkhan toplantıya çağıracak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın ilk iş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nu toplantıya çağıracağı belirtiliyor. Komisyo başkanlığını Bakan Işıkhan yaparken, işçileri temsilen Türk-İş, işvereni temsilen de TİSK masada olacak. Böylece milyonları ilgilendiren asgari ücret zammı ilgili süreç de başlamış olacak.

Yeni asgari ücret 1 Temmuz'da geçerli

Sadece asgari ücretlileri değil işsizlik maaşı, iş göremezlik ödeneği ve staj parası gibi ödemeleri de etkileyen asgari ücret değiştiğinde birçok ödeme ve aylık da değişecek. Yeni ücret 1 Temmuz'dan itibaren yıl sonuna kadar geçerli olacak şekilde tespit edilecek.

Zamda enflasyon önemli kriter

Asgari ücret belirlenirken enflasyon etkili olacak.  Ancak işçi ve işveren temsilcileri sadece enflasyona değil geçim endeksine, piyasa koşullarına ve işverenler açısından rekabet şartlarına da bakıyor. Ancak en etkili veri enflasyon oluyor. Burada 6 aylık enflasyon verisi önem kazanıyor. Yine kamu işçilerine yapılacak toplu sözleşme zammı da etkili olacak kararlar arasında. Burada yüzde 40-45 gibi bir ilk 6 aylık artış oranı konuşuluyor.

Asgari ücret nasıl hesaplanacak?

Asgari ücrete ilk 6 aylık enflasyon yansıtılırsa, bu tahmine göre halen 8 bin 506 lira 80 kuruş olan net asgari ücret 10 bin 329 lira 80 kuruşa yükselecek.  Eğer refah payı da eklenirse bu durumda artış yüzde 30 ya da 35'i bulabilecek.

Geçen yıl gibi yüzde 30 olursa...

Geçen yıl Temmuz'daki gibi yüzde 30'luk bir ara zam yapılırsa, net asgari ücret 11 bin 58 liraya çıkacak. Yüzde 35'lik bir zam ise net asgari ücreti 11 bin 484 liraya taşıyacak. Bu arada asgari ücretten vergi alınmaması uygulaması da devam edecek.

Asgari ücret için masada 3 seçenek var

Temmuz ayı için asgari ücrete yapılacak zamla ilgili masada 3 ayrı seçenek var. Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılması durumunda net asgari ücret 11 bin 58 lira olacak. Asgari ücrete yüzde 35 zam yapılırsa asgari ücret net 11 bin 483 liraya çıkacak. Asgari ücrete yüzde 40 zam yapılması durumunda ise asgari ücret 11 bin 908 lira olacak.

Asgari ücret yeni rekorunu kıracak

Ocak döneminde 455 dolarla döviz bazlı rekor kıran asgari ücret için 500 dolar bandı kritik bir eşik olacak. Pazarlıkların bu seviyeden başlaması bekleniyor. Kısacası Temmuzda asgari ücret dolar bazlı yeni rekorunu kıracak.