7-14 Beyaz baston haftası dolayısıyla 25 görme engelli vatandaşa baston dağıtıldı. Sosyal sorumluluk projesi kapsamında tedarik edilen bastonlar Bafra görme engelliler derneğinde düzenlenen törende sahiplerine teslim edildi.

Bastonlarına kavuşmanın sevincini yaşayan görme engelliler emeği geçen herkese teşekkür etti. Baston temini konusunda destek veren sponsorlara da teşekkür eden Bafra görme engelliler derneği başkanı Ömer Ergül şunları söyledi: “Baston talebinde bulunan arkadaşlarımızın bastonlarını hayırlısıyla bugün kendilerine teslim ettik. Baston biz görme engelliler için özgürlük ve bağımsızlık sembolüdür.

Baston bizim gözümüz, ayağımız.

O olmadı mı görme engellilerin tek başlarına istedikleri yere gitmeleri mümkün değildir. Bu bastonlar çabuk eskiyen araçlar. Kimi arkadaşlar 3 ay, kimileri de 6 ve 9 ay süre kullanabiliyor. Tabi bu da bastonun üzerine biri basmazsa veya üzerinden herhangi bir araç falan geçmezse mümkün olabiliyor. Şimdi benim bastonum kırıldı gidip hemen yenisini alayım desen bu o kadar kolay olmuyor maalesef. Çünkü bu bastonun üretimi her yerde yapılmıyor. Sanırım Türkiye’de bir iki yerde üretiliyor veya yurt dışından ithal ediliyor. Dernekler de sponsorlar aracılığıyla bu bastonları temin ediyorlar.

Bize baston talebinde bulunan bir görme engelli arkadaşımıza eğer elimizde varsa veriyoruz, yoksa onun durumu gerçekten çok zor. Emin olun o arkadaş kendisine baston temin edinceye kadar tek başına asla dışarı çıkması mümkün değil, hep birilerine bağlı hareket edecek. Dediğim gibi bu bastonlar hem pahalı, hem de istediğin an tedariki mümkün olmuyor. Devletimizin bu duruma el atmasını istiyoruz. Nasıl gözlük, işitme cihazı, tekerlekli sandalye gibi araçlar reçete karşılığında istediğin eczanelerden falan temin ediliyorsa inşallah aynı durum beyaz baston için de yapılır” dedi.