Dünyadaki yaşam, biz farkında olmasak da çok ince dengeler üzerine kuruludur sevgili dostlar. Gezegenimizin büyüklüğü, dönüş hızı, Güneş'e yakınlığı ve buna benzer yüzlerce rastlantı sayesinde bugün insanlık, yaşamını bu gezegen üzerinde sürdürebiliyor. Ancak bir gerçek var ki, dünyamız öyle ya da böyle yok olacak ya da üzerindeki yaşamı tüketecek. Peki bilim nsanlarına göre bu ince dengeyi bozması beklenen ihtimaller nelerdir? İşte Dünya'yı yok etmesi en olası 7 ihtimâl:

1. Dünyamızın çekirdeği soğuyabilir.

Gezegenimizin etrafında, Manyetosfer adında koruyucu bir manyetik kalkan bulunmaktadır.

Dünya'nın kendi etrafında dönüşü, katı hâldeki iç çekirdek ile sıvı demir ve nikelden oluşan dış çekirdeği meydana getirmekte ve söz konusu manyetik alan bu şekilde oluşmaktadır.

z

Güneş'ten yayılan enerji yüklü parçacıklar böylece ilk olarak Manyetosfer'e çarpmakta, direkt olarak dünyaya etki edememektedir.

Söz konusu yüksek enerjili parçacıkların Dünya'nın atmosteri üzerinde yarattığı en meşhur etki, aurora ismi verilen kuzey ışımalarıdır.

Ancak, eğer Dünya'nın çekirdeği soğursa Manyetosfer'i kaybedeceğiz ve Güneş'ten gelen parçacık akışı atmosferimizi yok edecek.

Bir zamanlar suya ve kalın bir atmosfere sahip olduğu bilinen Mars gezegeni, tam olarak az önce sözünü ettiğimiz durumdan milyarlarca yıl önce nasibini almış ve bugünkü atmosfersiz hâlini almıştır.

2. Güneş ölmeye başlayabilir.

Bizim kırılgan varlığımızı mümkün kılan en önemli tesadüf, gezegenimizin Güneş'e olan uzaklığıdır.

Ancak Güneş de bir yıldızdır ve tüm yıldızlar ölür.

Güneş bugün yaşamının yarısındadır ve hidrojeni füzyon yoluyla helyuma dönüştürme görevini istikrarlı bir biçimde sürdürmektedir.

Bundan milyarlarca yıl sonra ise Güneş'in yeterli hidrojeni kalmayacak ve bu sebeple aynı işi yapmaya devam edemeyecek.

Bu sefer aynı işlemi helyuma uygulamaya başlayacak ve bu işlem daha yüksek bir enerjiye sahip olacağı için kendi dış katmanlarını dışarı iterek Dünya'yı kendisine doğru çekmeye başlayacak.

Bu da kısa sürede buharlaşmamıza sebep olacak.

Tabii yaşamak için daha milyarlarca yılımız olduğunu düşünmek şu durumda çok iyimser bir tablo çiziyor...

3. Dünyamız ölümcül bir yörüngeye sürüklenebilir.

Gezegenlerin kendi yıldız sistemlerinin dışına atıldığını dış uzayda gözlemleyebiliyoruz.

Yapılan yeni araştırmalar, Samanyolu Galaksisi'ndeki gezegen sayısının, yıldız sayısından 100,000 kat fazla olduğunu gösteriyor.

Bu da, bir Güneş Sistemi'ne dâhil olmayan herhangi bir gezegenin Dünya'yı çekim kuvvetiyle yörünge dışına çıkarabileceğini gösteriyor.

Eğer bu gezegen yeterince büyük ve yeterince yakın ise, Dünyamızı dış uzaya fırlatabilir ya da yakınımızdaki bir gezegenle çarpışmamıza sebep olabilir.

4. Dünyamız bir başka gezegenle çarpışabilir.

Hatta çarpışmasa bile Dünya'nın çok yakınından geçen bir başka gezegen yörüngeden çıkmamıza sebep olabilir.

Bu durum benzeri görülmemiş bir durum olmaz. Dünya ve Ay, bundan 4.5 milyar yıl önce iki gezegenin çarpışması neticesinde oluşmuştur.

Ayrıca Güneş Sistemi'nde gerçekleşecek herhangi bir çarpışma da kopan parçalarla Dünya'yı yok edebilir.

5. Dünya, asteroid yağmuruna tutulabilir.

Dinozorların neslinin tükenmesinin, bir asteroidin Dünya'ya çarpması neticesinde gerçekleştiğini biliyoruz.

Elbette tüm gezegenin yok olması için daha büyük bir asteroid yağmuru gerekiyor; ancak gezegenimizin geçmişi düşünüldüğünde bu olmayacak bir şey değil...

Milyarlarca yıl önce gerçekleşen asteroid yağmurları, okyanusların bir sene boyunca kaynamasına sebep olacak kadar güçlüydü.

Ve yalnızca tek hücreli yaşamın var olduğu bu zamanlarda, sıcaklığa en yüksek toleransı olan mikroplar hayatta kalabildi.

6. Gezegenimiz bir kara deliğin içine çekilebilir.

Kara deliklere dair bilgimiz henüz çok sınırlı olsa da, onların ışığın bile kaçamayacağı bir yoğunluğa sahip olduğunu biliyoruz.

Ve bilim insanları, evrenimizde serbest dolaşım hâlinde kara deliklerin bulunduğunu düşünüyor. Bunlardan birinin Güneş Sistemi'nin yakınından geçmesi ise sonumuzu getirmeye yeter.

Bazı bilim insanları kara deliklerin başka evrenlere açılan kapılar olduğunu düşünse de, konu şu an için yalnızca bir fanteziden ibaret.

Yakınımızdan geçecek bir kara delik bizi içine almasa da depremlere sebep olabilir, hatta bizi Güneş Sistemi'nin dışına atabilir.

7. Ve Dünya, gama ışını patlaması sonucu yok olabilir.

Bu patlamalar, evrenimizin bilinen en güçlü ve yüksek enerjili olaylarındandır.

Çoğu, büyük yıldızların ölümü sırasında meydana gelmektedir ve büyük bir anlık patlama, Güneş'in yaşamı boyunca yaydığı enerjiden daha büyük bir enerji yayabilir.

Bu patlamalar ozon tabakasını yok edebilir, Dünya'yı zararlı mor ötesi ışınlara maruz bırakabilir ve âni bir küresel soğumaya sebep olabilir.

Günümüzden 440 milyon yıl önce yaşanan ve pek çok canlıyı yeryüzünden silen felaketin sebebi olarak gama ışını patlamaları gösterilmektedir.Kaynak:Onedio