Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı 3. olağan birleşimi yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in başkanlığında gerçekleşen toplantıda gündeme alınan 33 madde oylanarak kabul edildi. 
 
Toplantıda meclis üyelerine hitap eden Başkan Mustafa Demir, hem belediye yönetiminde hem de hizmetlerin aksamadan devam etmesi noktasında yeni bir dönem başlatacaklarını söyledi. 2023 yılında farklı bir çalışma konseptine geçeceklerini belirten Başkan Demir, “Daire başkanlıklarımızın hepsiyle yeniden toplantılar yapıyoruz. Yeni yılda belediyemizin icra kanadını ve çalışma prensiplerini daha etkin ve verimli hale getireceğiz. Belediyenin yönetiminde işlerin talimatla yürütülmesi yerine, tüm daire başkanlıklarımızın kaynakları verimli kullanıp geri dönüşümünü de raporlayıp idareye sunan bir sisteme kavuşuyoruz. Dolayısıyla ödenek kalemlerini de detaylandıracağız. Bunun Büyükşehir Belediyesinde bir gelenek hale gelmesini sağlayacağız. Yeni yılda büyük bir verimlilik yakalayacağımızı düşünüyoruz" dedi.  

DAİRE BAŞKANLIKLARI 7/24 ÇALIŞACAK. İZİNLER HAFTA İÇERİSİNE DAĞITILACAK
Çalışma ve mesai kavramına da yenilik getireceklerinin altını çizen Başkan Mustafa Demir, “Mesai hafta içiyle sınırlı değildir. Hafta sonu çalışmamayla hizmetlerimizin düzenli yürütülemediğini görüyoruz. Daire başkanlıkları hizmet noktasında 7/24 çalışacak. Personelin de rızası doğrultusunda hafta sonu da çalışıp tatil planlamasının hafta içi yapabilmesine yönelik bir sürece giriyoruz. Seçimler olacak, başkanlar değişecek belki ama karakter ve sistem olarak kalıcı olacak. Ama gelecek olan siyasi iradenin politikalarını ve projelerini hayata geçirecek refleksi de kaybetmeyen bir yapı üzerinde çalışıyoruz” diye konuştu.

BÖLGENİN EN KAPSAMLI KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK
Makro AVM' nin bulunduğu alanda Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı’nın hizmet vereceğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Örneğin bu iki birimimizin mesai kavramı tamamen farklılaşacak. Hafta sonu tam mesai olacak ama personelin iki günlük tatili kendilerinin rızası istikametinde değişecek. Oranın projesi bitmek üzere. 2023 yılına yetiştirmeyi planlıyoruz” diyerek, “Burası içinde 6 tane sinema salonu, tiyatro ve 4 bin metrekarelik fuar alanıyla canlı ve yaşayan bir kültür merkezi olacak. Kamu kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşları her türlü etkinliğini burada yapabilecek. Özelikle çocuklarımız için çok önemli bir merkez haline gelecek. Çocukları ve torunları olan aileler, her ay oraya uğramak zorunda kalacak" ifadelerini kullandı.

Samsun’a kazandırılacak yeni kültür merkezi projesinden söz eden Başkan Demir, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum ile konuştuk. Bölgenin ihtiyacını karşılayacak yeni kültür merkezi projesini yakında Samsun’da başlatıyoruz. Sayın bakanımız da bize maddi anlamda çok ciddi destek verecek. Yeriyle ilgili birkaç alternatifimiz var. Proje çalışması bitince kamuoyu ile paylaşacağız. Uluslararası bir çok organizasyon, Samsun’da yapılır hale gelecek. Anadolu’nun en güzel kültür merkezini şehrimize birlikte kazandıracağız. Bunun yanında Ayvacık, yolun tamamlanmasıyla Karadeniz’in saklı cennet hüviyetine kavuşmuş olacak. Samsun’da çok sayıda böyle, proje ve plan alanımız içerisinde. Mesela Havza Kurt Köprü ile ilgili imar plan çalışması yaptık. Yakında meclisimizin gündemine gelecek. Bunları da takip ediyoruz" dedi.

“7-C MADDESİNİ İYİ OKUYUN”
Kitap Kafe Projesi’ne karşı çıkan CHP’li meclis üyelerinden Hasan İpek’in ‘Mahkeme Kararı’na Uymuyorsunuz’ eleştirisine tepki gösteren Başkan Demir, “Bu ülkede bakanlık ve 5 yıl komisyon başkanlığı yapmış bir insanım. Mahkeme kararlarına uyma noktasında bizden daha hassas kimse olamaz. Mahkemeyi tiye almak demek, ülkeyi, memleketi, vatanı tiye almak demektir. Bu ifadeyi kullanamazsınız. Belediye Kanunu’nda kendi görev ve sorumluluk alanlarında yapacağı tüm iş ve işlemleri yapma yetkisini meclisten geçirip yasalaştıran biziz. 7C maddesini iyi okuyun” diyerek, “Mahkeme kararı verdi biz de uyguluyoruz. Ruhsatı iptal edildi, inşaatı durdurduk. Kaçak çalışma falan da yapmıyoruz. Lakin ruhsat iptaliyle ilgili verilen karar 7. maddeyi okursanız uygun düşmediğini görürsünüz. Mahkemenin verdiği karar, belediyenin kendi yetki alanı içerisindeki kendisine tahsis edilen bir alanla ilgili plan kararına yapılan itirazla ilgili karar verdi. Bu da çok ciddi tartışma konusu. Üst mahkemede süreç devam ediyor. Bu süreci sonuna kadar takip edeceğiz" şeklinde konuştu.