Fed faiz arttırmadı. Döviz hızlı şekilde düşmeye başladı. Herkes elindeki dövizi satıp TL'ye dönüyor.

Yatırımcı Dikkat


Fed politika yapıcıları politika yapıcıları politika faizini değiştirmedi ve hızlanan enflasyon ortamında borçlanma maliyetlerinin artırılması için zeminin güçlendiğini kaydederek, gelecek ayki toplantıda faiz artırımı beklentilerinin kuvvetlenmesine neden oldu.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), Washington'da gerçekleştirdiği, iki gün süren ve bugün sona eren toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Komite, federal fonları faizinde (gösterge faiz) bir artış için zeminin güçlenmeye devam ettiği değerlendirmesinde bulundu, ancak, şu an için, hedeflere doğru devam eden ilerlemeye yönelik bazı ilave işaret görmek için biraz daha bekleme kararı aldı" dedi.

Fed yetkilileri açıklamada, enflasyonun yüzde 2 olan hedeflerine doğru hareket ettiği konusunda artan güvenlerine de yer verdi. ABD merkez bankası, açıklamasında, fiyat artışlarının hızının bu yılın başından bu yana arttığını ve enflasyona ilişkin piyasa bazlı göstergelerin yukarı yönde hareket ettiğini belirtti. Komite ayrıca, geçen açıklamasındaki, enflasyonun muhtemelen "kısa vadede düşük kalacağı" şeklindeki söylemine bu açıklamasında yer vermedi.