Seçime üç hafta kala peş peşe müjdeler açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün kentsel dönüşümle ilgili bir vaatte bulunmuştu. İstanbul Gaziosmanpaşa'da halka seslenen Erdoğan, dönüşüme giren evlerin maliyetinin yarısını devletin karşılayacağını açıkladı. Çevre Bakanı Murat Kurum ise kampanyanın detaylarını paylaştı.

Seçime üç hafta kala peş peşe müjdeler açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün kentsel dönüşümle ilgili bir vaatte bulunmuştu. İstanbul Gaziosmanpaşa'da halka seslenen Erdoğan, dönüşüme giren evlerin maliyetinin yarısını devletin karşılayacağını açıkladı. Çevre Bakanı Murat Kurum ise kampanyanın detaylarını paylaştı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşüme yönelik “Dönüşümde Yarısı Bizden” kampanyasına başvuruların 26 Nisan’da başlayacağını bildirdi. Bakan Kurum ise “5 Adımda Yarısı Bizden” başlığıyla paylaştığı görselle dönüşüm sürecine ilişkin şu bilgilere yer verdi:

Başvurular 26 Nisan'da başlıyor

Adım 1 – Mülk sahibi 26 Nisan-29 Mayıs tarihlerinde e-devlet üzerinden başvuru yapacak.

Adım 2 – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı uzmanları tarafından başvuruda bulunulan binanın ön incelemesi yapılacak ve keşif raporu hazırlanacak.

Adım 3 – Gönüllülük esasıyla anlaşma sağlanan bina için protokol hazırlanacak, proje aşamasına geçilecek.

Adım 4 – Ruhsat alma süreci başlayacak.

5 bin 250 lira kira yardımı

Adım 5 – Binanın boşaltılmasıyla TOKİ tarafından başlatılacak süreçte en geç 2 yıl içinde inşaat tamamlanacak, bu süreçte 10 bin 500 lira taşınma ve aylık 5 bin 250 lira kira yardımı yapılacak.