Altın yatırımı yapacaklar için, paket altın ve kesme altın arasındaki farklar daha da belirgin hale geldi.

Uzmanlar, güvenli ve sertifikalı paket altınları tercih etmenin daha doğru bir yatırım stratejisi olduğunu vurguluyor.

Uzun vadeli yatırım yapmayı tercih eden ve altınlarını zorunlu olmadıkça elden çıkarmayan yatırımcılar, son dönemdeki fiyat artışlarıyla birlikte ciddi kazanç elde etti.

Yılın öne çıkan yatırım aracı ve güvenli limanı olarak bilinen altın hakkında kuyumculardan uyarılar geldi.

GERİ ALMIYORLAR!

TOKİ'den 33 ilde vergisiz arsa satışı! Listede Samsun da var: İşte başvuru için gerekli şartlar TOKİ'den 33 ilde vergisiz arsa satışı! Listede Samsun da var: İşte başvuru için gerekli şartlar

Antalyalı kuyumcular, son zamanlarda vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gören ‘kesme altın’ konusunda önemli uyarılarda bulundu. Kuyumcular, bu tür altınların üzerinde barkod veya seri numarası bulunmadığı için dolandırıcılık vakalarının sıkça yaşandığını belirtti.

Antalya’da kuyumculuk yapan Çağrı Yılmaz, “Halkımızda ucuz altın diye bir inanış var, ucuz altın diye bir şey yok. Kesme altını satmak da zor, birçok kuyumcu şu anda almıyor. Paketli altında seri numarası, üretici firmasından tutun, hepsi bellidir” ifadelerini kullandı.

Vatandaş son zamanlarda paketli altın almak yerine kuyumcular tarafından ‘kesilmiş altın’ olarak bilinen yarı mamul ürünleri tercih etmeye başladı. Bunun başlıca nedeni olarak da fiyatı paketli ürünlere göre ucuz olması.

Ancak uzmanlar kesilmiş altınların üzerinde bir barkot veya damga olmadığının altını çizerek bu altının ayarının da sadece profesyonellerin ayırt edilebileceğini vurguluyor.

SATIŞI ZOR!

Vatandaşlarımız daha çok 24 ayar tasarruf altınları aldığını söyleyen kuyumcu Halil Güvençoğlu, "Kesme altın olarak adlandırılan altınları biz tavsiye etmiyoruz.

Çünkü patent ya da seri numarası olmuyor. Vatandaş bu altını satarken de zorlanıyor. Bu sorunların olmaması için paket altın almak daha mantıklı ve güvenlidir” açıklamalarında bulundun.

Altına olan yatırımın son 10 yılda daha da çok arttığını söyleyen 25 yıllık kuyumcu Çağrı Yılmaz, “Vatandaş tarafından ucuz altın diye bir inanış var fakat ucuz altın diye bir şey olmaz.

Kimse ucuz altın vaat etmez sadece düşük ayarlı altın olabilir. Halkımız tarafından kesme altına talep patladı. Bu altın türü ayar düşüklüğüne müsait.

Üzerinden bir damga olmadığı için dolandırmaya da çok elverişli. 24 ayar altın normalde 995 milyem olurken 970 milyem yapan bir atölye kesme altın 24 ayar olarak satabilir. Bunun kaç milyem olduğunu anlamak çok zor” şeklinde konuştu.


O DAHA GÜVENLİ...

Vatandaşlarımız da sonradan dolandırıldığını fark ediyor diyen Yılmaz, “Altınları atölyede 5 dakikada ateşe tutarak ya da asit aracılığıyla kontrol ediyoruz.

Kesme altını satmak da zor, birçok kuyumcu şuanda almıyor. Satıcı da ne olduğunun farkında değil. Paketli altında seri numarası, üretici firmasından tutun, hepsi bellidir. Paketli altın daha güvenlidir” dedi.


 

Editör: Tahsin Kurumahmut