TÜVTÜRK istasyonlarında yapılan araç muayeneleri için, aracın türüne bağlı olarak muayene ücreti belirlenir. Araç muayene ücretleri 2024 yılında yüzde 58,46 olarak açıklanan yeniden değerleme oranı doğrultusunda zamlandı.

Araç muayene ücreti 2024

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre otobüs, kamyon, çekici ve tanker için 2023 yılı içerisinde belirlenen araç muayene ücreti 1.080 TL idi. 2024 yılı kamyon, çekici, otobüs ve tanker muayene ücreti 2.462 TL oldu.

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, arazi taşıtı, römork için 2023 araç muayene ücretleri 2023 yılı içerisinde 820 TL olarak alınıyordu. 2024 yılı otomobil, minibüs, arazi taşıtı (SUV), römork, yarı römork ve özel amaçlı taşıt muayene ücreti 1.821,60 TL oldu.

Traktör ve motosiklet sahiplerinin de diğer araç sahipleri gibi araç muayene zamanlarını düzenli olarak takip etmeleri ve araç muayenelerini zamanında yaptırmaları gerekir.

2023 yılı içinde traktör ve motosiklet araç muayeneleri için belirlenen tutar 419 Türk lirasıydı. 2024 yılında traktör ve motosikletlerin araç muayene ücretleri yaklaşık olarak 928 TL olarak alınacak.

Araç Muayenesi Randevusu Nasıl Alınır?
Araç muayene randevusu, bu konuda yetkili tek kuruluş olan TÜVTÜRK üzerinden alınır. TÜVTÜRK’ten randevu almak için bazı alternatif yollar vardır. Araç muayene sıra alma işlemi ile araç muayenesi yaptırman mümkün.

81 ilde tüm emeklilere ücretsiz. Emekliler artık tek kuruş ödemeyecek 81 ilde tüm emeklilere ücretsiz. Emekliler artık tek kuruş ödemeyecek

Araç muayenesinde istenen belgeler nelerdir?
Araç muayenesini tek seferde bitirip sorunsuzca tamamlayabilmeniz için aracınızın bazı evraklarını yanınızda bulundurman gerekir. Araç muayenesinde gerekli olan belgelerden bazıları ise şunlardır:

Editör: Tahsin Kurumahmut