6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaş depremi 11 ilde büyük bir yıkıma yol açmıştı. Maraş depremlerinin etkisi devam ederken irili ufaklı meydana gelen depremlerin ardından dikkat çeken yeni bir uyarı geldi. Jeoloji Mühendisleri Odası çarpıcı bir çalışmaya imza atarak 'Türkiye'de 7 büyüklüğünde deprem beklenilen illeri açıkladı. Türkiye’de 7 il yüksek riskli olarak belirlenirken 17 ilde riskli il olarak açıklandı. İşte deprem tehlikesiyle karşı karşıya olan 24 şehir...

Deprem ülkesinde yaşadığımızın her fırsatta altını çizen ve bir an önce önlem almak gerektiği konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, dikkat çeken yeni bir çalışmaya imza attı. Son olarak Jeoloji Mühendisleri Odası'nın yaptığı çalışma dikkat çekerken “altından doğrudan fay hattı geçen 24 ili” açıkladı.

İŞTE DEPREM TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA OLAN 24 ŞEHİR!

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Jeoloji Mühendisleri Odası'nın incelediği deprem hartitasına göre; Hatay, Konya, Bingöl, Kahramanmaraş, Osmaniye, Manisa, Burdur, Balıkesir, Aydın, Erzurum, Tokat, Kocaeli, Kayseri, Muğla, Denizli, Eskişehir, Erzincan ve Hakkari gibi şehirleri kapsıyor. Bunun yanı sıra, Kütahya, Aksaray ve Sakarya'da da fay hattı üzerine kurulu kentlerin raporları tamamlanarak Bursa, İzmir ve Bolu için de deprem riski araştırmaları başladı.

Türkiye'de pek çok şehri aktif fay hatları üzerinde ve etrafında yer alırken deprem riski yüksek iller arasında Marmara Bölgesi, İstanbul ve İzmir ilk sırada yer alıyor. Özellikle de İstanbul'da deprem teyakkuzu ilan edilirken yine Adıyaman, Balıkesir, Manisa, Aydın, Denizli ve Tekirdağ'da deprem riski yüksek olan iller arasında yer alıyor.