Atakum Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Birimi tarafından geri dönüştürülebilir atıkları ücret karşılığında toplayan ‘Katık Otobüsü’ne ilgi gittikçe büyüyor. Yurttaşlar hafta içi her gün kentin farklı bir noktasında konumlanan Katık Otobüsü’ne karton, pet, cam, metal, atık yağ gibi geri dönüştürülebilir atıkları ulaştırıyor.

PAZAR ALIŞVERİŞİNE KATKI

Pazar yerlerine yakın alanlarda hafta içi atık toplayan otobüs, Atakumluların pazar alışverişi bütçelerine de katkı sağlaması nedeniyle rağbet görüyor. Katık Otobüsü’nün güncel fiyatları kilogram başına şu şekilde: karton 1.3 TL, pet 5.0 TL, kitap 2.0 TL, metal 3.5 TL, cam 0.10 TL, kola kutusu 10 TL. Atık yağ litre başına 8.0 TL.

“ÇOCUĞUMA BİR ŞEY ALMIŞ OLUYORUM”

Katık Otobüsü sayesinde hem maddi kazanç sağladığını hem de atıklarının değerlendiğini söyleyen Elina Vinogradshi, “Uygulamanız hakkında çok güzel fikirlere sahibim. Böyle bir çalışma olduğu için çok mutluyum ve şanslıyım. Çocuğumun eski kitap ve defterlerini, plastikleri getirdim. Bu bize günlük kazanç oluyor, çocuğuma bir şey almış oluyorum. Bir yandan da ev temizleniyor. Sürekli getirmeye devam edeceğim. Atakum Belediyesi’ni çok seviyorum” dedi.

BAĞIŞA VESİLE OLUYOR

Uzun zamandır geri dönüşüme önem verdiğini anlatan Binnur Akbaşoğlu, “Çok güzel bir proje. Çocuklarımın da buna her zaman katkısı olsun istiyorum. Her hafta evimizden üç torba geri dönüşüm malzemesi çıkıyor ve biz bunları sokağa atıyoruz. Geri dönüşümü yapılmazsa bu atıklar binlerce yıl doğada yok olamıyor. Artık bu atıkları Katık Otobüsü’ne getiriyoruz. Doğaya atmadığımız için çocuklarımıza da daha güzel bir gelecek sunuyoruz. Bir diğer avantajı da yardımlaşmaya aracı oluyor. Ben Katık Otobüsü’nden aldığım ücretle bağış yapıyorum. En güzel tarafı da o. Şu zamanda insanların birbirine yardım etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu gelirleri sokağa atacağımıza bir insana ekmek olabilmesinin vereceği mutluluk hiçbir şeye değişilmez. Biz de elimizden geldiğince bu kampanyayı büyüteceğiz” diye konuştu.

“UYGULAMA ÇOK HOŞUMUZA GİTTİ”

Atıkların değerlenmesinden dolayı çok mutlu olduklarını söyleyen Beyhan Bolat ise, “Çok güzel bir uygulama. Çok hoşumuza gitti. Bu hayat pahalılığında neden her şey çöpe gitsin? İhtiyacı olanlar veya ihtiyaç sahiplerine hayırda bulunmak için çok iyi düşünülmüş. Bugün buraya evde olan atık malzemeleri getirdim. Hem bütçemize hem çocuklarımıza hem de devletimize ve milletimize katkı olsun istedim. Şimdi de pazar alışverişine gidiyorum. Bundan sonra da Katık Otobüsü’ne atık getirmeye devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

“ATIK BİRİKTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Katık Otobüsü uygulamasını takdir ettiklerini belirten Uğur Başar, “Uygulama çok hoşumuza gitti. Sokak aralarında sabit geri dönüşüm kutularının olduğunu görüyoruz ama böyle canlı olarak görmek daha çok sevindirdi. Bugün bir aydır evde kızımla birlikte biriktirdiğimiz pet şişeleri getirdik. Çöpe atmaktansa buraya teslim etmeyi daha faydalı bulduk. Evde yine atık biriktirmeye ve buraya getirmeye devam edeceğiz. Komşularımıza da bahsediyoruz ve onlar da bizi gördükçe şevk alıyorlar” dedi.