NASA, Ay'da tren yolculuğunu mümkün kılmak için bir proje olan "Esnek Levitasyonlu Ray" (FLOAT) projesinde ilk adımı attı. Bu proje, 2030'larda bir Ay üssünün işletilmesi için kritik bir öneme sahip olacak.

İKİNCİ AŞAMASINA GEÇİLDİ

NASA, Ay'da tren yolculuğunu mümkün kılacak bir proje üzerinde çalışmaya başladığını duyurdu.

Projeye "Flexible Levitation on a Track" (FLOAT) adı verildi ve NASA'nın gelecekteki uzay araştırmaları için "bilim kurgu benzeri" projeler geliştirmeyi amaçlayan Yenilikçi Gelişmiş Kavramlar programının (NIAC) ikinci aşamasına taşındı.

Proje ekibine göre, bu girişim Ay'da çıkarılan kaynakların taşınması için güvenilir ve otonom bir yol sağlayacak.

İNŞA ETMEK İSTİYORUZ'

NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'nda robotik mühendisi olan proje lideri Dr. Ethan Schaler, "Ay'da güvenilir, otonom ve verimli yük taşımacılığı sağlayacak ilk ay demiryolu sistemini inşa etmek istiyoruz. Dayanıklı, uzun ömürlü bir robotik taşıma sistemi, 2030'larda sürdürülebilir bir Ay üssünün günlük operasyonları için kritik öneme sahip olacaktır." dedi.

Dünya'daki demiryolu sistemlerinden farklı olarak, bu Ay ulaşım ağı sabit rayları kullanmayacak.

Dr. Schaler ve ekibi, doğrudan Ay yüzeyine 'açılabilen' esnek ray uzunlukları oluşturmayı öneriyor.

Bu projenin inşaat süresini kısaltmak için tasarlandığı belirtiliyor, çünkü Ay üssü değişirse, bu rayların kolayca sarılabileceği ve başka bir yere taşınabileceği ifade ediliyor.

Asıl hareket, pistin yüzeyinde havalanan bir dizi manyetik robot tarafından sağlanacak.

Pistin kendisi daha sonra robotları hedeflerine itmek için elektromanyetik itme gücü üretecek.

Bu, Dünya'da güçsüz vagonları raylar boyunca ilerletmek için güçlü elektromanyetik alanlar kullanan maglev trenlerinin arkasındaki sistemle benzerdir.

SAATTE 1,61 KM HIZ!

Dr. Schaler, her bir robotun çeşitli şekil ve boyutlardaki yükleri yaklaşık 1,61 km/saat hızda taşıyabileceğini belirtiyor.

Tekerlekli veya ayaklı robotların aksine, bu yüzer arabalar tozlu Ay ortamında rayların aşınmasını önleyecektir.

AY'I KEŞFEDECEK

Artemis görevlerinin bir parçası olarak NASA, kraterlerinde buz bulunduğuna inandığı Ay'ın güney kutbunu keşfedecek ve sonunda bu bölgeye iniş yapacak.

Başkan Kocabaş’tan Kurban Bayramı Kutlama Mesajı Başkan Kocabaş’tan Kurban Bayramı Kutlama Mesajı

NASA Ay'a mürettebatlı iniş tarihini ertelemiş olsa da, uzay ajansının Ay uydumuzda insan varlığını tesis etme konusunda hala isteği olduğu belirtiliyor.

NASA'nın keşif sistemleri geliştirmeden sorumlu yönetici yardımcısı Jim Free, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, uzay ajansının Artemis inişlerinin bir parçası olarak muhtemelen birden fazla ana kamp inşa edeceğini söyledi.

ÇİN , RUSYA VE ABD AY'DA KOLONİ KURMAK İSTİYOR

NASA ile Rusya ve Çin'deki diğer rakip uzay ajansları Ay'da kalıcı yerleşimler kurmaya çalışabilir.

Ancak, Ay yüzeyindeki sert ortam nedeniyle, madencilik ve malzeme taşıma insan astronotlar için güvenli bir iş olmayabilir.

NASA blog yazısında Dr. Schaler, FLOAT'un 'tozlu, misafirperver olmayan Ay ortamında otonom olarak çalışacağını' açıkladı.

Sistem, sahada çıkarılan regolitin taşınmasında ya da iniş alanlarına veya diğer ileri karakollara malzeme taşımak için kullanılabilir.

Editör: Tahsin Kurumahmut