Bafra’da “15 Temmuz Demokrasi ve Birlik Günü”, Asri Mezarlık’ta bulunan Garnizon Saat 19.30’da ise Bafra Hükümet Konağı önünden başlayıp 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda sona eren “Demokrasi ve Milli Birlik Günü Yürüyüşü” 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda başlayan Programda Bafra Belediyesi tarafından hazırlanan, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz hain darbe girişiminin her yönüyle anlatıldığı fotoğraf sergisi ise katılımcılardan büyük ilgi gördü.

 Programda konuşan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, "15 Temmuz Demokrasi Günü'nü destekleyen tüm vatandaşlarımızın direnişi, milli iradenin, hukuk devletinin hak ve özgürlüklerin zaferidir. Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız Recep Tayip Erdoğan’ın milleti darbeye karşı şehir meydanlarına, hava alanlarına çağırmasıyla, büyük Türk milleti , ordusuyla, polisiyle, yaşlısıyla, genciyle bir ve beraber olarak FETÖ terör örgütünün 50 yıllık ihanet ve işgal girişimini, püskürtmüştür.
AK Parti Samsun Milletvekili Av.Orhan Kırcalı, “15 Temmuz 2016'da milletimizin hainlere gösterdiği kahramanlık destanıdır. 15 Temmuz gecesi 251 şehit verdik. 2 bin 196 kardeşimiz gazi oldu. Türkiye millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde bağımsızlığına sahip çıktı." diye konuştu.Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen ise 
"Hain FETO’cülerin toplumun milli ve manevi değerlerini sülük gibi emen meczupların seçilmiş hükümetine karşı yapmaya kalkışları darbe kalkışmasının 6. yılında demokrasiye ve milli birliğe sahip çıkmak için bir arada bulunuyoruz.