Sosyal, kültürel, sportif alanlarda ilçeye değer katacak her etkinliğe önem veren, ulusal ve uluslararası boyutlarda yankı uyandırmayı başaran Bafra Belediyesi’nin düzenlediği turnuvaya 525 kişi katılım sağladı.

Sporcuların satranç tahtasında yeteneklerini konuşturduğu ve stratejik hamleler ile kıyasıya rekabet ortamının oluştuğu turnuva yüksek katılımla sona ererken 5 kategoride dereceye giren sporculara coşkulu bir tören eşliğinde ödülleri takdim edildi.

Türkiye’ye ve dünyaya hitap eden ve Bafra’nın gelenekseli haline gelen satranç turnuvası sonuçları ise şöyle;

Profesyonel A kategorisinde birinci Konya’dan Atilla Köksal Yüksel, İkinci Samsun’dan Umut Ata Akbaş, üçüncü Karaman’dan Rashad Zeynallı, En iyi Kadın Sporcu İzmir’den Övgü Zengin, En iyi Bafralı Sporcu Metin Şenocak,

Profesyonel B kategorisinde birinci Samsun’dan Ahmetcan Topçu, ikinci Samsun’dan Umutcan Sözen, üçüncü Trabzon’dan Alperen Yaman, En İyi Kadın Sporcu Samsun’dan Ayça Saraç, En iyi Bafralı Sporcu Sefa Yıldız,

14 Yaş ve Altı kategorisinde birinci Ankara’dan Kemal Bulut, ikinci Samsun’dan Kağan Efe Balcı, üçüncü Mersin’den Mustafa Ege İnaç, En İyi Kadın Sporcu Samsun’dan Derin Su Yaşar, En İyi Bafralı Sporcu Mert Efe Kürüz, 

10 Yaş ve Altı kategorisinde birinci Samsun’dan Mustafa Demirkan, ikinci Samsun’dan Ahmet Hakan Balcı, üçüncü ve En İyi Kadın Sporcu Samsun’dan Arya Yaman, En İyi Bafralı Ali Osman Ezgi,

8 Yaş ve Altı kategorisinde birinci Samsun’dan Aras Ömer Özkan, ikinci Kırıkkale’den Ömür Nedim Yavaş, üçüncü Kastamonu’dan Muhammet Berat Kurt, En İyi Kadın Sporcu Samsun’dan Amine Ece Gün, En İyi Bafralı Sporcu Kağan Mert Perçin ödül almaya hak kazandılar.

Belirlenen 5 kategorinin dışında yarışmaya Trabzon’dan katılan görme engelli Metin Kadı ve Özgür Öztürk’e mansiyon ödülleri Belediye Başkanı Hamit Kılıç tarafından verildi. 

Bafra Belediyesi 3. Geleneksel Satranç Turnuvası ile ilgili duygu ve düşüncelerini paylaşan Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Bafra’mızı bir kez daha uluslararası boyutlara taşımayı başardık ve bunun gururunu sporcularımızla birlikte paylaşıyoruz. İlçemizde sosyal, kültürel ve sportif alanlar başta olmak üzere her alanda aktif bir şekilde proje üretmeye devam ediyor, ilçemizi bir adım ileriye taşıyacak her etkinliği önemsiyoruz. Sporcularımız 3 gün süren turnuvamızda gerçekten güzel başarılara imza attı. Azerbaycan’dan turnuvamıza gelip yarışan sporcularımızı görmek bizleri mutlu etti. Yine engelli kardeşlerimiz turnuvamızda yerini alarak satrancın engeli olmadığını bizlere gösterdi. Bu doğrultuda yarışma boyunca sporcularımıza destek olan TSF Samsun İl Temsilcisi Duran Karaköse’ye teşekkür ediyor, bütün sporcularımızı göstermiş oldukları azim ve gayret için ayrı ayrı kutluyorum” dedi.

Ali Kale Turistik Tesisleri’nde düzenlenen Bafra Belediyesi 3. Geleneksel Satranç Turnuvası’na Kaymakam Cevdet Ertürkmen, Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Bafra Belediyesi Başkan Yardımcısı Şaban Hüryaşar, Ak Parti İlçe Başkanı İbrahim Semiz,AK Parti İlçe Yönetimi ve Teşkilatı, MHP İlçe Başkanı Barbaros Turna, Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Bilal Arslan, TSF Samsun İl Temsilcisi Duran Karaköse, TSF Bafra Temsilcisi Cemal Bekgöz, Belediye Meclis Üyeleri, Daire ve Belediye Birim Müdürleri, sporcu ve çok sayıda davetli katıldı.