Dün sabah itibariyle Bafra’nın değerli basınını ve kıymetli Bafra Halkını meşgul sözde haberler ile ilgili açıklama yapma ihtiyacım hasıl olmuştur.

Cumhur İttifakı adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan 28 Mayıs tarihinde yapılan genel seçimlerde net bir sonuçla 13.Cumhurbaşkanımız olmuştur. Millet iradesine saygı duymak şahsım ve demokrasiye inanan her Türk vatandaşının asli görevidir.

Geçtiğimiz günlerde ülkesini seven bir Türk genci olarak, ülkemiz gündemi içerisinde rahatsız olduğum birkaç hususu dile getiren bir tweet paylaşmıştım, bu tweet’in bir bölümünde ülkemize kayıt dışı yollarla girmiş, özellikle büyükşehirlerde 10 ar 15 erli gruplar halinde gezip adli vakalara sebep olan mültecilerden, halkımız adına olan rahatsızlığımı dile getirmiştim. Bu rahatsızlığı dile getiriş şeklim farklı bir üslup ile anlaşılmış olabilir, doğaldır; ama şahsımın yapmış olduğu eleştiri hepimiz için, hepimizin birlik içinde huzurla yaşayabilmesi içindi ve bu eleştiride kullanmış olduğum üslup elbette ki yanlış anlaşılmalara sebep olmuş olabilir, sizlerin de bildiği üzere yazı dili her zaman farklı anlaşılmalara müsait bir anlam dünyası arz etmektedir.
Bir basın mensubu arkadaşımız, benim yaptığım bu eleştiriye söz konusu olan tweet üzerinden maksadını aşan, yanlış anlaşılmalara sebep olacak bir haber hazırlamıştır. Bu haberi gördüğümde ben ve çevremdeki tüm insanlar çok üzülmüştür. Habere söz konusu edilen Tweet incelendiğinde, bu haberin şahsımı ve şahsımın başkanlığınI yürüttüğü Giad’ın haksız ve hukuksuz bir şekilde bir karalama politikası altında bırakılmaya çalışıldığı net bir şekilde görülecektir.  Bu maksadını aşan lanse ediliş; şahsımı, Giad yönetim kurulu üyelerini, üyelerimizi ve Giad ailesine gönül verenleri fazlasıyla üzmüştür. ‘‘Cumhur İttifakı Seçmeni’’ni itham ettiğim şeklinde lanse edilen bu tweet’te sarf ettiğim cümleler ve şahsımı hedef tahtasına koyan bu sözde haber, şahsım ve Giad ailesi tarafından kesinlikle kabul edilemez boyuta gelmiştir.

Bafra’da %70 e yakın oy alan cumhur ittifakı seçmeni içinde aile fertlerim, arkadaşlarım ve Giad üyelerim de mevcuttur. Seçimin hem ilk turunda hem de ikinci turun seçim sonuçları sonrasında samimi olduğum AK Parti Y.K. üyelerini ve Bafra Giad üyelerini tek tek seçim sonuçlarında elde edilen başarıdan dolayı arayıp tebrik etmiş birisi olarak, çevremdeki insanlara hakaret etmem ya da cumhur ittifakı seçmeni olmalarından dolayı onlara en ufak kötü bir söz söyleme ihtimalim dahi mümkün olamaz! Söz konusu edilen bu tweet nasıl bu şekilde anlaşılabilir ya da bu şekilde haber oluşturabilir.

Kısacası, söz konusu edilen tweet’te, ülkemizde, özellikle büyükşehirlerde başıboş bir şekilde 10’lu 15’li gruplar halinde dolaşan, kadınlarımızı, kızlarımızı taciz eden, gasp, kapkaç gibi adli vakalara bulaşan kaçak göçmenlerden olan rahatsızlığımı kişisel olarak eleştirdim; ancak ‘‘Cumhur İttifakı’’ seçmeni hakkında hiçbir görüş ve düşünce paylaşmadım, neden böyle bir düşüncem olsun ki; bu bakış açısı bile, oluşturulmaya çalışılan saçma ve yanlı algının, karalama kampanyasının açık bir delilidir. Ne yazık ki; bireysel Twitter hesabımdan yaptığım paylaşımdan bir bölüm kesilerek kayıt dışı ve nerden geldiği belli olmayan göçmenlere hitaben söylediğim kelimeler, sanki tüm seçmene söylenmiş gibi bir algıya ve karalama kampanyasına dönüştürülmüştür. Tüm bu yazdıklarıma konu edilen haberin başlığını gördüğümde şok oldum. Şahsımı gerçekten üzmüş olan bir diğer durum ise, söz konusu edilen bu haberlere yapmış oldukları yorumlardı. Bilmeden, araştırmadan yapılan bu yorumlar şahsım adına çok ama çok kırıcı bir durum ortaya çıkardı. Bu saldırının tarafıma ve Giad ailesine yapılmasına anlam verememekle birlikte, bu durumu kınamaktayım.

Düşüncelerimin sizlere farklı aktarılması sebebiyle ortaya çıkan karmaşadan dolayı ve karşınıza böyle bir olayla çıktığımdan dolayı özür dilerim, en derin sevgi ve saygılarımla.

Muharrem UYAR