Samsun’un Bafra Ovası’nda “Geleneksel 10. Çeltik Ekim Günü” gerçekleştirildi.

Arabasında bulundurmayana  32 bin 170 lira ceza Arabasında bulundurmayana 32 bin 170 lira ceza

Edirne’nin İpsala ilçesinden sonra 2. sırada yer alan Bafra Ovası’nda tava sulama ve damlama sulama çeltik ekimi yapıldı. 49 kırsal mahallede çeltik yetiştiriciliği yapılan Bafra’da çeltik yetiştiriciliği 2007 yılında 50 bin 717 dekar iken, 2023 yılında bu rakam 135 bin dekar alana çıktı. 2023 yılında 107 bin ton çeltik üretimi gerçekleştirildi.“Bafra, Samsun’da tarımın lokomotifi”
Bafra Kaymakamlığı ve Bafra Ziraat Odası tarafından organize edilen “Geleneksel 10. Çeltik Ekim Günü”, Emenli Mahallesi’nde gerçekleştirildi. Etkinlikte Belediye Başkanı Hamit Kılıç, Samsun Milletvekilleri Orhan Kırcalı ve Murat Çan’ın konuşmalarının ardından kürsüye gelen İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Türkiye’de çeltik üretimine baktığımızda 1 milyon 121 bin dekar alanda toplam 900 bin çeltik üretimimiz var. Türkiye’de Edirne ilimizden sonra en çok çeltik üretimi yapılan il Samsun. Toplam 194 bin dekar alanda 157 bin ton TÜİK rakamlarına göre 2023 yılında üretimimiz mevcut. Bafra, Samsun’da üretimin, tarımın lokomotifi durumda. Bu toplam ekilen çeltiğin yaklaşık 135 bin dekarı 107 bin tonla Bafra ilçemizde yapılmaktadır” dedi.

“Bafra Ovası’nın sulama sisteminin kapalı sisteme geçmesi için müracaatlarımız var”

Konuşmaların ardından protokol üyeleri yöresel kıyafetler giyerek çeltik tarlasına çeltik tohumlarını attı. Ardından çeltik alanına dron ile de çeltik tohumu atıldı. Etkinlik sonunda Bafra pirinci ile yapılan pilav davetlilere ikram edildi.