Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç mesajında ; “Kanser, dünyada ve ülkemizde kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebidir. Ancak dünya genelindeki kanserlerin üçte biri önlenebilir, üçte biri de erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir durumdadır.

Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Gününde Uluslararası Kanser Kontrol Ünitesi (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü kampanyalar düzenlenmektedir. İnsanların bilinç düzeyinin artırılması ve kansere ilişkin farkındalık oluşturulması için ülkemizde de bu konuda Sağlık Bakanlığımız çeşitli etkinlikler yapmaktadır.

Sağlıklı beslenme , düzenli fiziksel aktivite ve enfeksiyonlardan korunma gibi sağlıklı yaşam davranışlarını benimseyip ; alkol, sigara gibi zararlı maddelerden uzak durup kanser faktörünün önemli ölçüde azaltabiliriz. Birey , aile ve toplum üzerindeki kanserin etkilerini azaltmaya yönelik tedbirlerimizi almalı ve bu konuda bilinçlenmeliyiz. Tüm hastalıklarda olduğu gibi kanserle mücadelede de en önemli unsurun erken teşhis olduğu unutulmamalıdır. 4 Şubat Dünya Kanser Gününde bu hastalıkla ilgili farkındalığın artmasına katkı sağlamasını temenni eder, bütün hastalarımıza acil şifalar , herkese sağlıklı ve mutlu günler dilerim ” ifadelerine yer verdi.