Canik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından ölçü ve tartı aletlerinin 2023 yılı damgalama ve muayene işlemlerine ilişkin yapılan yazılı açıklamada, “Ölçü ve tartı aletlerinin 2023 yılı damgalama ve muayene işlemleri 28 Şubat 2023 Salı günü mesai bitiminde son bulacaktır. İlçemizdeki esnafların belediyemiz Zabıta Müdürlüğü Ölçü ve Ayar Memurluğu’na belirten son güne kadar beyanname vermeleri gerekmektedir” denildi.  

Damgasız Ölçü ve Tartı Kullanılamayacak 

Canik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, ölçü ve tartı işlemlerinde sabit dükkânlarda kullanılan mekanik, pazar yerlerinde kullanılmakta olan elektronik, ibreli, mekanik teraziler, kantar, baskül, metre, litre, gram ve kilogramların muayene ve damgalama işlemine tabi olduğu belirtildi. Esnafların, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilk muayenesi yapılarak damgalanan ve satışa sunulan terazileri kullanabileceği,  ilk muayene damgası bulunmayan, periyodik kontrol ile muayenesi gerçekleşmeyen ölçü ve tartı aletlerinin alınması, satılması, kullanılması ve iş yerlerinde bulundurulmasının yasak olduğu hatırlatılarak esnafların cezai duruma düşmemeleri için belirtilen süre içerisinde beyanname vermeleri gerektiği kaydedildi.

Son Gün 28 Şubat

Yapılan yazılı açıklamada “Esnaflarımız, Zabıta Müdürlüğü Ölçü ve Ayar Memurluğu’na 28 Şubat 2023 tarihine kadar terazilerin cinsi, kapasitesi, seri numarası ve markası ile birlikte ölçü ve tartı aletlerinin damgalama ve muayene işlemleri için beyanname vermeleri gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.