Uzman Cengiz Yüksekdağ, doğal gaz faturalarını azaltmanın yolu olarak kombi bakımını öneriyor. Bar ayarının 5 ila 6 olması gerektiğini belirtiyor ve kimyasal madde kullanımının zararlı olduğunu açıklıyor.

Bakım ustası Cengiz Yüksekdağ, milyonlarca vatandaşın cebine su serpecek önemli bir tüyoyu açıkladı. Kombi bakımlarının kış öncesi mutlaka yaptırılması gerektiğinin altını çizen Yüksekdağ, vatandaşlara nasıl tasarruf sağlayabileceklerini anlattı.

Yüksekdağ, kombi ve petek temizliğinde bar ayarının 5 ila 6'da olması gerektiğini açıkladı.

Özellikle çift yıkamalı aletlerin bar basıncının alçalması durumuna dikkat çeken bakım ustası, yıkama işlemi için basınç seviyesinin 5 veya 6 olmasının uygun olduğunu, daha yükseklere çıktığı durumların peteklere ve kombiye zarar vereceğini açıkladı.

KESİNLİKLE YAPMAYIN

Yüksekdağ, 'Gelişi güzel kombi temizleyin' diyen ustaların olduğunu ve bunun büyük bir problemlere yol açtığını belirtti. Yüksekdağ, "Bunu kesinlikle yapmayın. Cihazın basınç testini uygulamanız lazım. Fazla basınç petekte şişme yapar.

Peteğin içinde de pas dediğimiz yara varsa o daha da büyür. Petek temizliğinde kimyasal madde kullanımı kombiye zarar verir. 2017 yılından beri deneyler yapıyorum. Kimyasal madde kullanımı yarayı kaşımaya benzer.

Yarayı kaşıdıkça nasıl büyüyorsa ilaç kullanımı da buna benziyor. Tek yönlü makinelerimiz var. Tek yönlü yıkandığı zaman içi rahatlamadığı için ilaç kullanmak zorunda hissediyor. Biz onun yerine çift yönlü yıkamayı tavsiye ediyoruz. Saf su ile yıkanmalı" diye konuştu.

TASARRUF SAĞLIYOR

Bakım ustası, tesisatin içerisine kimyasal ilaçlar yerine koruyucu da konulabileceği tavsiyesinde bulundu. Cengiz Yüksekdağ, "12 ay boyunca tesisatın içinde kalabilecek koruyucu kullanabilirsiniz.

Peteklerde tasarruf etmemiz için termostatlı vanalar kullanılmalıdır. Vanalar takılırsa daha iyi olur. Misafiri geldiği zaman bütün ev ısınıyor. En çok kullanılan odalara termostatlı vana konulursa derecesi ayarlanabilir. Kullanan evler memnun kalıyor. Hem tasarruf oluyor hem de insanlar rahatsız olmuyor" ifadelerini kullandı.

TARİHİ AÇIKLADI

Başkan Tosuner’in Ramazan Bayramı Mesajı Başkan Tosuner’in Ramazan Bayramı Mesajı

Gerekli temizlik ve bakım için en uygun tarihin ekim ayı olduğunu açıklayan Yüksekdağ, "Kombi ve petek için kış ayına girmeden bu ay yapılması en uygundur. Özellikle kömür ile çalışan petekler kesinlikle her yıl onlar mecburen yıkamak zorundadır. Kömür ile çalışmayan petekler ise 2 yılda bir temizlenmelidir" dedi.