Yeni sistem, bir gram ve üzeri altınlar için geçerli olacak. Bu sistem yalnızca altın için değil, gümüş, platin ve paladyum gibi diğer kıymetli metalleri de kapsayacak.

Böylece tüketiciler, satın aldıkları kıymetli metallerin güvenilirliğinden emin olabilecekler.

Darphane Bandrollü Ürün İzleme Sistemleri Dairesi Başkanı Bülent Yılmaz, ATV Haber'e yaptığı açıklamada "Üreticisi, üretim tarihi, üretim yeri, saflık ayarı, ağırlığı, seri numarası ve benzeri bilgilerin yine darphane tarafından verilecek benzersiz kod ile her bir ürüne işlendiği ve bu aynı kod ile darphane tarafından kayıt altına alındığı bilgilerin bütünlüğü bir sistemdir." ifadelerini kullandı.

Kıymetli maden takip sistemi, bir gram ve üzeri için geçerli olacak. Yani kuyumcudan alınan altın kolye, küpe, bilezik ve diğer cumhuriyet altınlarını kapsamayacak.

AMBALAJ İÇİNDE OLACAK
"Sistem devreye girdikten sonra bütün gram altınlar sertifika ve ambalaj içinde olacak" diyen Yılmaz, satılan her gram altının üzerinde ona özel bir kod olacağının da altını çizdi.

Yeni sistemin farklı kıymetli madenler için de geçerli olacağını belirten Yılmaz, "Rafineler tarafından üretilecek 1 gram ve üzerindeki altın, gümüş, platin ve paladyumun hepsinin ambalajlarına bir standart getiriliyor. Tek tip bir ambalaj olacak." ifadelerini kullandı.