Yeni yıl ile birlikte bazı uygulamalar da yürürlüğe girmiş oldu. 1 Ocak 2024 Pazartesi tarihinden itibaren restoran, lokanta ve kafe gibi yerlerde kapı önünde fiyat listesi bulundurulması zorunlu olacak. Yine yeni yılın ilk gününden itibaren şehirlerarası otobüslere takip cihazı takılması ve günlük kiralık evler için de belge zorunluluğu olacak.

ŞEHİRLERARASI OTOBÜSLERE TAKİP CİHAZI TAKILACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca uygulamaya alınan şehirler arası otobüslerde araç takip cihazının kullanımına başlandı. Sistem, Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde yürürlüğe girdi. Cihaz ile Bakanlık araçların anlık hareketlerini görebilecek.

RESTORAN VE KAFELERİN GİRİŞİNE FİYAT LİSTESİ ASILACAK

Restoran, lokanta ve kafeler ve yiyecek-içecek hizmeti sunulan diğer işletmeler artık fiyat tarifesini işyerinin giriş kapısının önüne koymak zorunda. Liste ayrıca masaların üzerinde de yer alacak. Yazılar ve fiyat, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde olacak. Düzenlemeyle, tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

GÜNLÜK KİRALIK EVLERDE İZİN BELGESİ ZORUNLU TUTULACAK

Bugünden itibaren turizm amaçlı konut kiralamalarında da yeni dönem başladı. Kayıt dışılığı engellemek amacını taşıyan düzenlemeyle konutların turizm amaçlı kiralanmasına yönelik sözleşmeden önce izin belgesi alınacak.

Bafra dev konsere hazır! 2.Balkan Gecesi Halk Konseri başlıyor Bafra dev konsere hazır! 2.Balkan Gecesi Halk Konseri başlıyor

İzin belgesi bulunmadan konutlarını bu amaçla kiraya verenlere, kiralama yapılan her bir konut için 100 bin lira idari para cezası uygulanacak. İzin belgesi alarak faaliyette bulunabilmek için 15 gün süre verilecek. Bu süre sonunda izin belgesi almadan kiralamaya devam edenlere 500 bin lira idari para cezası kesilecek.

Editör: Tahsin Kurumahmut