33 fotoğrafçının yarışmaya gönderdiği 129 eser seçici kurul tarafından değerlendirilerek en fazla oy alan 26 eser ilk tur elemelerini geçti. İkinci tura kalan 26 eser içerisinde ise oy birliği ile 6 eser dereceye girdi. Seçici kurulun verdiği puanlama neticesinde ilk üç ve mansiyonlar belirlenirken kalan 20 eser sergileme aldı.

5. Uluslararası Kapıkaya Doğa Sporları ve Kültür Festivali “Fotoğrafçılar Maratonu” yarışmasına Giresun’dan katılan Ömer Ermiş “Paraşüt 1” adlı fotoğrafı ile birinci, Samsun’dan katılan Aydın Tutaş “Seyir”  adlı fotoğrafı ile ikinci, yine Samsun’dan katılan Yavuz Kabaoğlu “Bir Kürek Daha” adlı fotoğrafı ile üçüncü olarak ödül almaya hak kazandı.

Çok sayıda fotoğrafçının katıldığı Kapıkayafest 2023 Fotoğrafçılar Maratonu’nda Berat Güdül “Öylesine”, Yunus Yıldız ise “Zirve Yolu” adlı fotoğrafları ile dereceye girerek mansiyon ödülü kazandı.

Yarışmaya Kocaeli’den katılan Muhammet Musab GÜMÜŞ ise “sudaki_ahenk” adlı fotoğrafıyla Drone Özel Ödül’ünü almaya hak kazandı.

Söz konusu yarışmanın ödül töreni daha sonra belirlenen bir tarihte yapılacak.

Yarışmada derece alan ve sergilenmeye layık görülen fotoğraflar ve diğer bilgilere Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.