Ordu Büyükşehir Belediyesince Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi'nde çöpten elektrik üretilmesi amacıyla tesis kurulacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, çöp sorununun şehrin gündeminden çıkarıldığını belirterek, modern ve çevreci bir sistem kurduklarını söyledi.

Çöplerin, ilk önce Altınordu ve Ünye Cevizdere'de kurulan katı atık ayrıştırma tesislerinde toplanarak ayrıştırma işlemine tabi tutulacağını belirten Yılmaz, "Cam, plastik gibi ekonomik değeri olanlar ayrıştırılacak, yakılabilir mahiyette olanlar da Ünye Çimento Fabrikasına gönderilecek. Geriye kalan organik atık mahiyetindeki çöp ise Çaybaşı İlküvez'de Avrupa Birliği standartlarına göre modern tekniklerle inşa ettiğimiz düzenli depolama sahasına taşınacak." dedi.

Yılmaz, Çaybaşı ilçesinde elektrik üretim tesisi kuracaklarını aktararak, şöyle devam etti:

"Çaybaşı Düzenli Depolama Sahasına yapılacak sızıntı suyu arıtma tesisi ve sabit tesislerin ikinci kısım yapım ihalesini 16 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleştirmiştik. Hemen bu tesisin yanında bir de biyogazdan elektrik üreten bir tesis kuracağız. Bu tesisteki biyometanizasyon sistemi sayesinde organik atıkları biyogaz tankında bekleterek önce gaz ve sonra da gazdan elektrik üreteceğiz."

Elektrik üretimi yapacak tesisin ihalesini gerçekleştirdiklerini dile getiren Yılmaz, bu tesis sayesinde üretilecek elektrikten ciddi anlamda gelir elde etmeyi planladıklarını kaydetti.

Yılmaz, Ünye Çimento'ya sattıkları çöp ve İlküvez'deki tesiste üretecekleri elektrikten elde edecekleri gelirle Ordu Büyükşehir Belediyesinin, henüz kuruluşunun dördüncü yılında Türkiye'de çöp konusunda kendine yetebilen belki de ilk belediye olacağını söyledi.