Bafra’nın tarım bölgesi olması, bölge insanının tarımda yaşanan gelişmelere ilgi duymaları, değişen iklim koşullarının bölgemizi seracılıkta avantajlı konuma getirmesi ve bölgemizin ihracat pazarına yakın olması gibi olanaklar Bafra’da Tarıma Dayalı İhtisas(Sera) Organize Sanayi Bölgesi kurulmasına neden oldu. Samsun Bafra TDİ(Sera) OSB’nin kurucu ortakları Samsun Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bafra Belediyesi, Bafra Ticaret ve Sanayi Odası, Bafra Ticaret Borsası ve Bafra Ziraat Odası’ndan oluşmaktadır. Toplam büyüklüğü 1.194.000 m2 dekar olan OSB alanında 29 adet 24.000 m2 , 1 adet 40.000 m2 olmak üzere 30 adet bitkisel üretim parseli ve 60.000 m2 büyüklüğünde endüstriyel tarıma yönelik sanayi tesis alanı bulunmaktadır.

OSB alanında içmesuyu, yağmursuyu, atıksu, elektrik altyapı, yol aydınlatma, telekom altyapı, fiber internet, modern paket tip arıtma tesisi, doğalgaz, yol ve kaldırım gibi tüm altyapı çalışmaları tamamlanmıştır. Altyapının tamamlanmasıyla birlikte arsa tahsis çalışmalarına başlanılmış olup, yatırımcılara altyapısı hazır şekilde arsa tahsisi yapılacaktır.

Bitkisel üretim parsellerinde sebze, süs bitkileri, fide yetiştiriciliği gibi üretim desenleri oluşturulabilecektir. Modern, tam otomasyonlu ve iklimlendirmeli seralarımızda tarım 4.0 koşullarına uygun sürdürülebilir, izlenebilir ve tarım-teknoloji entegrasyonun sağlandığı kontrollü üretim yapılacaktır. Tarımsal sanayi alanında meyve-sebze kurutma gibi tarımsal ürünlerin işlenmesine yönetim tesisler, soğuk hava deposu, sera ekipman ve otomasyon sistemleri gibi işletmeler yer alabilecektir. Bölge Müdürlüğü bünyesinde kurulacak AR-GE merkezi, laboratuvar ve mesleki eğitim merkezi bölgemizdeki yatırımcılara da kolaylıklar sağlayacaktır.

SAMSUN BAFRA TDİ SERA OSB BÖLGEMİZ İÇİN BİR ROL MODEL OLUŞTURACAKTIR.

Bafra Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı, Bafra Sera OSB Yönetim Kurulu Başkanvekili Tarık EROL Bafra Sera OSB’nin son durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu: Samsun Bafra TDİ Sera OSB’de yapılacak üretimle birlikte bölge halkının ulaşım ve depolama gibi ara giderler olmadan sağlıklı, kaliteli ve taze gıdaya uygun fiyatla ulaşması sağlanacak, tarımsal ürünlerin sanayiye entegrasyonu hızlanacak ve ihracatla birlikte ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Tüm işletmeler faaliyete geçtiğinde bölgemizdeki istihdamın artması sağlanacaktır. Samsun Bafra TDİ(Sera) OSB, Bafra için bir rol model olacak, bölgemizde seracılık yatırımlarını cezbedici hale getirerek bu alanda yapılan yatırımların her geçen gün genişleyerek büyümesine katkı sağlayacak ve ekonomimize katma değer yaratacaktır. Amacımız bölgemizde Bafra’yı seracılıkta marka kent yapmaktır. Arsa tahsis süreciyle ilgili bilgi almak için Bölge Müdürlüğümüz ile iletişime geçebilirsiniz. Tel: 0 362 577 75 55 Adres: Doğankaya mah. Organize Sanayi Bölgesi 1. Cad. No: 70 Bafra/SAMSUN Web adresi: www.seraosb.com

SAMSUN BAFRA TDİ SERA OSB ARSA TAHSİS SÜRECİ

Uğur İletişim İyi Bayramlar Diler Uğur İletişim İyi Bayramlar Diler

· 1 m2 arsa tahsis bedeli 200,00-₺

· En küçük parsel toplam büyüklüğü 24.000 m2

· 24.000 m2 x 200,00-₺ = 4.800.000-₺

· 24.000 m2 olan parselde tip projelere uygun şekilde 18.000 m2 kapalı alanda bitkisel üretim yapılması gerekiyor.

· Örnek Ödeme Planı (24.000 m2 parsel için); Toplam arsa bedelinin %25’i sözleşme tarihinde peşin (1.200.000-₺), kalan %75’lik (3.600.000-₺) kısım 18 ay içerisinde, 3’er aylık vadelerle 6 eşit taksit şeklinde.

· T.C Tarım ve Orman Bakanlığı onaylı Tip projelerimize uyum şartı aramaktayız. Mevcut durumda Tip projelerimiz topraksız tarımla domates yetiştiriciliği için oluşturulmuştur. Farklı bir üretim deseni planlayan yatırımcılar, üretime desenine göre mevcut tip projelerimizle uyumlu projelerini Bölge Müdürlüğümüzün onayına sunacaklardır. Bölge Müdürlüğü ve T.C Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayı sonrasında ilgili projeyi de uygulayabileceklerdir.

 TEŞVİK VE HİBELER

 · Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumu aracılığıyla IPARD programlarından yararlanılabilecektir. 2023 yılı II. IPARD programı kapsamında Samsun için projelerin üst limiti 500.000 Euro olmak üzere hibe edilmiştir. 2024 yılının ilk aylarında III. IPARD programı yayınlanacaktır. (TKDK Samsun İl Koordinatörlüğünden detaylı bilgi alınabilir.)

· Ziraat Bankasının üst limiti 50.000.000-₺’yi bulan sübvansiyonlu 2 yıl ödemesiz, 7 yıl vadeli seracılık kredi paketleri bulunmaktadır. (Ziraat Bankasından detaylı bilgi alınabilir.

Editör: Tahsin Kurumahmut