Sabancı Üniversitesi ve TURMEPA işbirliğiyle "Kendini Keşfet Projesi" kapsamında Kazım Özdemir İlkokulu'nda 120 öğrenci bir araya geldi.

TURMEPA'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, çocuklar kişisel becerilerini geliştirme fırsatı bulurken, TURMEPA eğitimleriyle de denizler konusunda farkındalıkları artacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi desteğiyle gerçekleşen proje kapsamında TURMEPA da çocuklara çevre eğitimi vererek denizleri korumanın önemi konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

Çocuklara verilecek eğitimde, denizlerdeki kirliliğin sebepleri, sudaki yaşam ve deniz canlıları ile dolu bir içerikten oluşuyor. Projenin amacı, eğitim sonunda çocukların sadece doğaya değil, tüm canlılara bakış açısına ışık tutmak ve bir bilim insanı gibi düşünerek yeni fikirler ve projeler üretmelerini sağlamak. TURMEPA eğitmenleri tarafından İlkadım mevkisinde çocuklara denizlerdeki hayat, ekosistem ve deniz temizliğinin önemi konusunda eğitim verilmesinin yanında özel oyunlar aracılığıyla eğlenmeleri de sağlanacak.

Kazım Özdemir İlkokulu projeye ev sahipliği yaparken Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Yusuf Ziya Yılmaz önderliğinde başlamıştır.

Ayrıca etkinliklerin sonrasında çocuklara TURMEPA’nın deniz ekosistemi ve denizcilik hakkında bilgiler içeren yazılı ve görsel yayınları dağıtılacak.

17 yılda yaklaşık 12 bin çocuğa ulaşan Kendini Keşfet Projesi, üniversite öğrencileri ile ilkokul öğrencilerini aynı projede buluşturuyor.

Kendini Keşfet Projesi, Türkiye’nin her yerinden üniversite öğrencilerinin aktif katılımıyla 8 - 13 yaş arası çocukların kişisel gelişimlerine katkıda bulunmayı, özgüvenlerini, ifade becerilerini ve yaratıcılıklarını arttırmayı amaçlıyor.

Üniversite öğrencileri tarafından çocuklara sözel-sayısal beceriler, insan hakları, toplumsal cinsiyet, kitle iletişim araçlarının önemi, eğitsel drama, çatışma-uzlaşma-barış, sanatsal beceriler gibi farklı modüller uygulanacak.

Projede 15 üniversite öğrencisi ve Toplumsal Duyarlılık Projeleri ofisinden 1 proje sorumlusu ile çevre ve deniz temizliği konusunda eğitim vermek üzere bir TURMEPA sorumlusu yer alacak.