1 Ocak 2024 tarihinde yürürlüğe girecek olan 80 maddelik torba yasada, genel sağlık sigortası borçlarına af getirilecek.

İsa Karakaş'ın aktardığına göre, bu müjdeli haberle birlikte biriken prim borçları, faizleri ve cezaları affedilecek.

Yeni yılda duyurulacak 80 maddelik torba yasa hakkında sürpriz detay dikkat çekti. Yazar İsa Karakaş, bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada gelişmeleri aktardı. Karakaş, milyonların yüzünü güldüren müjdeyi yayında paylaştı.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren gelişmelerde, sağlık sigortası konu olarak ele alındı Sigortası olmayan milyonlarca vatandaşın, habersiz bir şekilde genel sağlık sigortası primi kesiliyordu.

Sağlık sigortası prim borcu olanlar ise sağlıktan faydalanamıyor. Çalışan milyonlarca vatandaşın sık sık gündemine gelen prim yapılandırmasına rağmen borçların ödenemediğine dikkat çekti.

AF GELİYOR

İsa Karakaş yeni yılı işaret ederek müjdeli haberi paylaştı. Genel sağlık sigortası borcu bulunan, geçmişte yeşil kartlı olarak bilinen vatandaşların, herhangi bir işte çalışmamasından sonucunda fazlasıyla biriken borçları olduğunu söyledi.

Yeni yılda çıkacak torba yasada sürpriz bir madde paylaşıldı. Maddeye göre, 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle birikmiş olan genel sağlık sigortası prim borçları, faizleri ve gecikme zammı ile cezasından vazgeçilecek. Karakaş, torba yasada en önemli maddenin "Genel Sağlık Sigortası Affı" olduğunu paylaştı.

Whatsapp'tan yeni bir özellik daha! Whatsapp'tan yeni bir özellik daha!


PEKİ NE OLACAK?

Genel sağlık sigortası affı kapsamında milyonlarca vatandaşın mağduriyetinin giderilmesi hedefleniyor. Yeni yılda çıkacak torba yasada sürpriz bir madde olarak gündeme gelen af sonrasında merak edilen sorular cevap buldu.

Genel sağlık sigortası borçlarını, faizini, gecikme zammını ve gecikme faizini ödeyenler maalesef ödemelerini tekrardan alamayacak.


ZAM ALACAKLAR

Yaşanan gelişmeyi sosyal medya hesabından "Tarihin en büyük sosyal güvenlik affı" nitelemesiyle duyuran İsa Karakaş'ın açıklamalarına göre, 1 Ocak 2024 tarihinde gelecek olan 80 maddelik torba yasada daha çok ekonomiye dair maddelerin olduğunu duyurdu.

Karakaş, beklenenlerin olmadığını görenlerin üzülmesine gerek yok diyerek, "Bu torba kanun son torba kanun değil. Daha önce de meclise geldi. İlerleyen dönemde 80 maddenin taleplere göre, daha fazla genişleyip ek maddelerin de gelebilir.

1 Ocak tarihinden itibaren emekliler ve memurlar zamlı maaşını alacak. 7 bin 500 TL altında maaş alanlarla ilgili mutlaka bir hüküm olması gerekiyor ki seyyanen zam olsun. Bunlarla ilgili şuanda 7 bin 500 TL ile sınırlı kalmayacak.

Toplumda bununla ilgili beklenti oluştu. Dolayısıyla 10 bin TL'nin altında olmayacak. Emekli maaşı hakkında kanun teklifinin çıkarılması gerekiyor." ifadelerini kullandı

Editör: Tahsin Kurumahmut