Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in duyurduğu kamuda esnek çalışma modeli için ilk adımlar atılıyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu konuda yakında görüşmelere başlanacağını belirterek, konunun Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) toplantısında ele alınacağını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in açıkladığı Kamu Tasarruf Paketi’nde öne çıkan maddelerden biri kamuda esnek çalışma modeliydi. Şimşek, "Kamuda esnek ve uzaktan çalışma modellerini daha da geliştireceğiz" ifadelerini kullanmış ve mesai saatlerinde değişiklik olmasa da evden çalışma modeline geçileceğini belirtmişti.

VEDAT IŞIKHAN'DAN ‘ESNEK ÇALIŞMA MESAJI

Bu gelişmeler üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da bir açıklama yaptı. Kabine toplantısının ardından konuşan Işıkhan, esnek çalışma modeli için çalışmaların önümüzdeki günlerde başlayacağını söyledi ve konunun ILO toplantısında da gündeme getirileceğini belirtti.

263 BİNDEN FAZLA KADIN İSTİHDAM EDİLDİ

Uğur İletişim İyi Bayramlar Diler Uğur İletişim İyi Bayramlar Diler

İş-Pozitif Projesi ile kadın istihdamının artırılmasını hedeflediklerini belirten Işıkhan, "Emine Erdoğan Hanımefendi’nin öncülüğünde 9 Şubat’ta başlattığımız İş-Pozitif Programı sayesinde bugüne kadar 263 bin 162 kadının istihdama katılmasına aracılık ettik. Bu rakamlar daha da artacak" dedi.

Işıkhan, gençler ve engelliler için de benzer projeleri hayata geçirmeyi planladıklarını vurguladı. Ayrıca, 2021 yılında başlatılan Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi (Women-UP) ile Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Samsun, Ankara, Aydın, Denizli ve İstanbul'da 4 bin kadın işverene, ek olarak işe aldıkları 4 bin kadın çalışan için 25 ayda toplam 635,9 milyon lira ödeme yapıldığını açıkladı.

Editör: Tahsin Kurumahmut