Samsun'da büyük bir deprem bekleniyor mu? Kuzey Anadolu Fay hattında deprem beklentisi var mı? Prof. Dr. Naci Görür, Samsun'un yakınında bulunan Kuzey Anadolu Fay hattı ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 10 ilin etkilendiği deprem felaketi sonrası Samsun dahil bir çok şehirde sallantılar yaşanmaya devam ediyor. Deprem felaketinde ciddi can kayıpları olurken, Samsun'da da Kuzey Anadolu Fay hattı nedeniyle tedirginlik sürüyor. Ünlü jeolog Prof.Dr. Naci GÖrür, Samsun'un yakının da bulunan Kuzey Anadolu Fay hattında büyük bir deprem olup olmayacağı ile ilgili önemli mesajlar verdi. 

KUZEY ANADOLU FAY HATTINDA DEPREM BEKLENİYOR MU?
Görür, Kuzey Anadolu Fay hattında büyük bir deprem beklentisi olup olmadığı ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:
"Bir yerde büyük deprem olunca o yörede ve o hatta tekrar yeterli enerji birikinceye kadar büyük deprem olmaz. Kuzey Anadolu Fay Zonunda büyük deprem beklediğimiz yerler kırıldıktan sonra bu zonda artık uzun süre büyük deprem olmaz. Bugünkü depremlerin olduğu Doğu Anadolu Fayında enerji büyük ölçüde boşaldı. Bazı yöreler hariç bu zonda büyük depremler olmaz. Bu fay zonlarında bir müddet büyük depremlerde kırılmamış fay parçaları kırılır ve zonlar artık uzun süre sakin duracak şekilde dururlar. Bu söylediklerim ülkemizin en önemli iki fay zonu için geçerlidir. Fay tartışmalarını bırakalım, deprem nerede olacak, nasıl olacak vb tartışmaları bırakalım. Deprem gerçeğini kabul edelim ve deprem dirençli kentler talep edelim. Bunu tüm siyasilerden talep edelim ve yasal yollardan sesimizi duyuralım. Tek yol budur."

Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr