HDP'ye yönelik kapatma davası devam ederken, DEVA Parti'yle seçimlerde ittifak yapabileceği iddia edildi. Araştırmacı Mehmet Ali Kulat'ın bu iddiasına HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu "Babacan'ın açıklamaları sempatiyle karşılandı" dedi.

HDP'ye açılan kapatma davasının seçimlere olası etkisi tartışılmaya devam ediyor. Olası kapatma durumunda HDP'nin atacağı adımların masaya yatırıldığı programda, MAK Araştırma Grubu Başkanı Mehmet Ali Kulat, HDP'nin DEVA Partisi şemsiyesi altında seçime gidebileceğini söyledi.

"SEMPATİYLE KARŞILANDI"

Televizyon programına katılan HDP Milletvekili Erol Katırcıoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın yaptığı açıklamaların sempatiyle karşılandığını söyledi.

"BABACAN'IN AÇIKLAMALARI DEĞERLİ"

Katırcıoğlu, "Zaten daha önceden de öyleydi. Kimsenin Kürt meselesini konuşmadığı bir dönemde Ali Babacan çıkıp konuşabiliyor. Bu çok değerli bir şey." dedi.

BABACAN: RAHAT SEÇİLİRİM

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Medyascope’ta katıldığı programda konuşan Babacan, baştan anayasa değişikliği paketi, ortak politikalar metni ve geçiş süreci yol haritası çalışmalarının tamamlanmadan adayın belirlenmesinin doğru olmadığını düşündüklerini belirtti. Babacan “Sizin isminiz de geçiyor, Babacan gerçekten aday olmak ister mi?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

“Bizim önceliğimiz altı genel başkanın oturduğu masanın içinden bir aday çıkması. Dışarıdan bir yedinci isim söz konusu olduğunda, o ismin sürece adaptasyonu biraz daha zaman alacaktır. Benimle ilgili konuya gelince, eğer Altılı Masa benim ismim üzerinde mutabık kalırsa tabii ki hem rahat seçilirim hem de en iyi şekilde yönetirim. Ama şu anda bizim önceliğimiz kim sorusu değil.”