14 Mayıs'ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesinde siyasi partilerde Milletvekili aday adaylığı süreci başladı. Partiler, aday adaylığı müracaatlarında talep edilecek ücret tarifelerini de belirledi. 

AK PARTİ

Seçim çalışmaları nedeniyle AK Parti Genel Merkezi'nde olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurmaylarına toplantı yaptı. Toplantıda, adaylık başvuru ücretinin erkekler için 20 bin TL, kadın, 10 bin lira, gençler için 10 bin TL engellilerden ise 5 bin tl olması öngörüldü.  AK Parti'den aday adayı olmak isteyenler başvuru ücretini parti yerine AFAD'ın deprem hesabına yatıracak. Kesin rakamlar Pazartesi düzenlenecek basın toplantısının ardından kamuoyuna açıklanacak

CHP:

CHP’de adaylık başvuru süreci netleşti. 13-20 Mart arasında milletvekili başvuruları yapılacak. CHP'de aday adaylığı başvuru ücreti 30 bin TL olarak belirlendi. Engelliler, kadınlar ve gençler ise aday adaylığı için 15 bin TL ödeyecek.

MHP 

MHP'de milletvekili aday adayı başvuruları 14 Mart’ta başlayacak. Bir hafta sürecek başvuru için aidat ücreti de 3 bin TL olarak açıklandı.

İYİ PARTİ

İYİ Parti’de erkek ve kadınlar için tek ücretlendirme yapılıyor. İYİ Parti milletvekili başvuru ücreti bu seçimde 10 bin liranın üstünde olması bekleniyor. İYİ Parti'nin aday adaylık sürecini ücretini Pazartesi günü yapılacak olan toplantının ardından açıklaması bekleniyor.

DEVA Partisi:

Seçim süreciyle ilgili genel merkezin önümüzdeki hafta teşkilatlara genelge göndermesi bekleniyor. İstifa tarihleri, aday adaylığı başvuru süreci ve başvuru ücretleri bu genelge sonrası belli olacak.

Saadet Partisi:

Millet ittifakını oluşturan partilerin seçime kendi listeleri ile mi ortak liste ile mi girecekleri belli olmadığı için şu anlık herhangi bir ücret belirlenmedi.

Yeniden Refah Partisi

Yeniden Refah Partisi milletvekili adaylığı için başvuru ücreti erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise 5 bin TL. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.

PARTİLERİN ADAY ADAYLIĞI İÇİN İSTEDİĞİ  EVRAKLAR

Arşiv Kayıtlı Adli Sicil Belgesi

Diploma Fotokopisi

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Askerlik Durum Belgesi

Banka Dekontu

Adaylık için istifası zorunlu olan kişilerin, ilgili mercilere sunduğu istifa veya emeklilik dilekçelerinin fotokopisi

Engellilik oranı %40 ve üzeri olan aday adaylarının ‘Engelli Kimlik Kartı’ ya da ‘Sağlık Kurulu Raporu’ fotokopisi

Özgeçmiş

Fotoğraf